ProfilyNikdo tady nepřežije... ani Ještěrčí král (Jim Morrison)

 
„Jim velice inteligentní a talentovaný kluk s velkým smyslem pro humor, jehož chování bohužel ovlivňoval alkohol a špatní "kamarádi".“ (Ray Manzarek)
 
Není to nic neobvyklého. Všední věci jsou nudný a nevšední mají šanci na úspěch. Minimálně svým potenciálem zaujmout. Asi proto tradičnímu zpěvákovi zatleská několik skalních fandů a zfetovaného ožralého Jima Morrisona, který neměl problém vytáhnout ptáka na jevišti, uctívají jako legendu dodnes.
 
Samozřejmě rovněž rozhoduje míra talentu, ale co si budeme povídat, kolika dnešním hvězdičkám špulících kozy a lascivně roztahujících nohy během většinou jediného z jejich hitů, franckovala můza. Spíš je to na opak. Jazykem v hubě producenta, či sponzora rejdí oni. A nejen tam. Ale to sem nyní netahejme, zavítejme do šedesátých let, kdy se jako zjevení zjevil Jim, vlastním jménem James Douglas Morrisson. Zprvu se styděl a spíše zpíval zády k obecenstvu. To ho ale záhy přešlo.
 
"Každá generace chce nové symboly, nové lidi, nová jména. Chtějí se odloučit od svých předchůdců."
 
Jim Morrison byl ukázkovým případem nepřizpůsobivého jedince, problematického magora, který se snažil zaujmout. Oduševnělými básničkami, okázalou vzpourou proti autoritám i oměním, kterému (dokud nebyl slavný) rozuměl převážně a hlavně jen on. Proto ho nejspíš vyrazili z filmové fakulty, kde studoval. S popularitou mu pak porozuměli všichni, stejně jako se mohli všichni předhánět v jeho výkladu. Ale nepředbíhejme. Jim se rád ožral pod obraz, stejně jako se rád zfetoval do „tvůrčí nálady“. A šedesátá léta tomuto koníčku přála. Ovšem, všeho do času.
 
Významným mezníkem v Morrisonově životě byla samozřejmě skupina Doors. Setkání Morrisona s talentovaným muzikantem Manzarekem mělo za následek zrod hudební skupiny vymykající se všem konvencím. Skupiny, která katapultovala Morrisona do nejedné postele včetně té kde mu dala nohy do praku podobně smýšlející Janis Joplin, na nejeden mejdan, kde se fetovalo a chlastalo jako o život, včetně toho, který oduševnělou okázalostí pořádal Andy Warholl a samozřejmě do pozice nesmrtelné legendy. Tak nesmrtelné, že v baru, kde rozpustile sjetý Morrison nachcal na barový pult s velkou pompou umístili pamětní desku. Ne, svět se nezbláznil, jen se potvrzuje fakt, že vše výjimečné má šanci na výjimečný úspěch.
 
"Nejdůležitější svoboda je být, jací doopravdy jste. Svou skutečnost vyměňujete za roli. Vzdáváte se své schopnosti cítit a výměnou za to si nasazujete masku."
 
A toho si Morrison užíval plnými doušky. Vedle neomezeného zdroje chlastu a všech druhů drog měl i nekonečný zástup ke všemu svolného řeziva všech tvarů, barev, vůní i výše intelektu. A nechyběla zde ani čarodějka ( kněžkou kultu Wicca) a šéfredaktorka rockového časopisu se kterou dokonce prodělal čarodějnou svatbu, hodnou Ještěrčího krále, za kterého se považoval. Inu, když jste pernamentně sjetej, napadnou vás různé věci.
 
Ostatně ani koncerty Doors již pro Morrisona nebyly obyčejnou šou. Považoval je za svůj mystický rituál, kde jako šaman tančil v šíleném tanci, šplhal po oponách, vyřvával sprosťárny, vrhal se do publika a když měl náladu tak si zařádil tak trochu destrukčním stylem. A dav v hledišti ho za to miloval. Koncert skupiny Doors byl pokaždé výjimečnou událostí. A jeho šaman, ještěrčí král jeho hlavním tahákem. Není divu, měl vždy v krvi o mnoho více drog, než ostatní členové skupiny. Zakrátko byla účastníkem většiny koncertů i policie. Není divu i přes uvolněnou atmosféru šedesátých let nebylo veřejné obnažování na veřejné produkci, či sprosté urážky policistů a politiků, vítanými aktivitami. 
 
"Věřím v dlouhé, prodloužené pomatení smyslů, aby se mohlo dosáhnout neznámého."
 
A zatímco Jim Morrison jako zjetý Hamlet bloumal nad osudovou otázkou, zda je lepší chlast, nebo LSD, ve kterém našel nemalé zalíbení, jeho popularita pevně svázaná s kontroverzí stále více rostla. Stejně tak v něm i narůstala i fascinace smrtí. Jistě, motivy hrůzy, násilí, sexu, vzpoury, zániku a smrti se v jeho textu a projevu objevovali již od samého počátku, ale představa smrti se začal měnit v obscesi. Začal se ptát „Být, či nebýt?“ Jako správný Hamlet. To i přes fakt, že již byl modlou a podle ankety v časopise Rock 'n Roll,mužem s největším sex-appealem. 
 
"Lidé se bojí smrti ještě víc než bolesti. Je divné, že se bojí smrti.Život bolí mnohem víc než smrt. V okamžiku smrti je bolest u konce. Jo, myslím, že je to přítel."
 
Fascinací smrti nezabránila ani Morrisonova životní láska Pamela Courson, které přezdíval „vesmírná družka“, jíž byl sice nesčetněkrát nevěrný, ale přesto se k ní pokaždé vracel. Zvláště tehdy, když trpěl depresemi, že lidi nechodí na koncerty Doors hlavně kvůli jeho oduševnělým a kontroverzním textům, ale kvůli šou, kterou předvádí a jeho nespoutanému charisma. Jestli kvůli tomu začínal pustnout, značně přibývat na váze a narůst si plnovous, se nedá jednoznačně tvrdit. 
 
Tlačit na pilu začaly i úřady. Morrison najednou čelil obviněním a dlouhému stíhání za obscénní a lascivní chování a tří přestupků - opilství, neslušného odhalování a veřejného používání hrubého jazyka. Následek velmi divokého koncertu Doors z 1. Března roku 1969. Odsouzen byl k 8 měsícům nucených prací a 500 dolarů pokuty. Ke stíhání ho vydal tehdejší guvernér Kalifornie Ronald Reagan. Od té doby mu Morrison nemohl přijít na jméno.
 
Před trestem Morrison i s Pamelou, ke které se zase (po kolikáté už?) vrátil, zdrhl do Paříže, kde nakonec 3. července, roku 1971, zemřel. Byl nalezen mrtvý ve vaně svého pařížského bytu na Rue Beautreillis. Jako příčina smrti byla oficiálně uvedena srdeční zástava.
 
"Tohle je ten nejpodivnější život, jaký jsem kdy poznal."
 
Zemřel, a přesto se stal nesmrtelným. Legenda stále přežívá, i díky filmu Olivera Stonea, ve kterém Jimovi propůjčil tvář Val Kilmer. Roku 2010 byl dokonce Jim Morrison omilostněn. I to se dá považovat za slušný paradox. Ale takových bylo v životě i profesní dráze Jima Morrisona nespočet.
 
Pokloňte se ještěrčímu královi. 
 
více ze společnosti >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]