ProfilyS Adinou ve vaně (Adina Mandlová to měla ráda)

 

 
„Z lásky bolej vlásky.“ Tak to byla první věta, terou Adina Mandlová ve filmu pronesla. Posléze se od německého režiséra dozvěděla, že je sice moc „chéska, moc chéska čéchska chólka, ale taky moc šlecht hérečka.“
 
Adina si to nemyslela. Proto sbalila Hugo Haase, o kterém se dobře věděla, že je hodně na ženský a stala se jeho kikinou, tedy pardon Tintinkou, jak Haas své šoustací panenky nazýval. A samozřejmě se rovněž stala hereckou hvězdou. Adina dobře věděla, na které straně je krajíc chleba namazaný.  A to vlastně již od dětství, kdy se (tehdy ještě jako Jarmila) po smrti svého otce, který jí od malička hýčkal a rozmazloval, musela postarat sama o sebe. Vzor měla v mamince, která si do bytu vodila stále nové tatínky. Snad, aby si vybrala, který z nich je nejlepší. Jeden byl mlynář, další řezník, či velkostatkář. Pestrá a hojná směsice nosící peníze, kterých je vždycky zapotřebí. Tomu se říká spojit příjemné s užitečným.
 
 
A tak se svého muže svých snů vydala hledat i Adina. O panenství přišla prý s nějakým podporučíkem. Prvnímu stálejšímu milenci zase pomáhala prodávat vysavače a v šestnácti absolvovala první potrat. Mladá Boleslav, odkud pocházela, si brzy měla o čem povídat. Maminka jí tedy ulidila na studia do Paříže. A ani tam to moc nedopadlo, jak Adina později vzpomínala: "Jean, hezký synek jednoho z členů správní rady, si právě svlíkal kalhoty, když nás na školním večírku osvětlil náhlý výboj ohňostroje tak, že nás viděl ředitel s biskupem i celou honorací"
 
 
A rozruch samozřejmě Adina budila i v dospělosti. Jejím prvním filmem byl snímek s příznačným názvem, Děkčátko nikdy neříkej ne. A Adina „Ne!“ vskutku neříkala. Její večírky byly pověstné. Obvykle na jejich konci dostal jeden z mladíků, který se jí líbil, od služebné klíč. To bylo znamení, že se může, až všichni vypadlou, vrátit. Vstupenka na šoustání s nadrženou celebritou. A jelikož Adina byla vážně kus, kdo by mohl odolat. Fakt že Adina v pozdější letech učinkovala ve filmu s názvem Mravnost nade vše, se stal solidním kameňákem.
 
 
Adina v tom totiž měla jasno. Nebyla to klasická zlatokopka, tak jak známe tyto přičinlivé děvy dnes. Vzhledem k tomu, že byla hvězdou, mohla si své šoustaly vybírat. A taky kategorizovat. Dělila je na bohaté a chudé. Z těch bohatých měla výhody z chudých zase potěšení. A díky kamarádce Hugo Haase Bertičce měla podle všeho i lesbickou zkušenost. Ostatně Hugo Haas, který šňupal koks se moc dlouho v jejím pelíšku nehřál, po četných eskapádách ho nahradil jistý Fred Svítil. Podnikatel a milionář, samozřejmě. Mělo to jen jednu chybu, Fred byl hodně žárlivý. Adina se mu pak po několika letech, když se rozešli, odvděčila peprnými slovy. "Mimo jiné jsem mu řekla, že mě nikdy sexuálně neuspokojoval"
 
 
Fredova žárlivost byla někdy k vzteku. Třeba když jí telefonem nachytal, zrovna když si to rozdávala se svým Kristiánem Oldou Novým. Ne, tehdy nepadla slavná věta „Zavřete oči, odcházím,“ to Oldřich zdrhal ve spodkách jako zajíc. Roli prostitutky Kiki v Nočním motýlu si napsala sama. Že by pokus o náznak autobiografie? Dialog z filmu: „Všichni mužský jsou neřádi – jeden větší, jeden menší, ale neřádi jsou všichni. A já měla to štěstí, že jsem potkala vždycky toho největšího,“ mnohé napovídá. Tou dobou totiž, už Adininou postelí prošly všechny protektorátní celebrity. Její kamarádka Lída Baarová (kamarádství skončilo, když jí Adina přebrala chlapa) o ní jednou prohlásila, že pokud by Adina chtěla uspořádat sraz bývalých milenců, nestačil by na to Velký sál Lucerny. 
 
 
Adina byla prostě šikovná a v rybníce plném nadržených kapříků uměla dobře plavat. A to, i když kapříci provolávali nadšeně „Hail Hitler!“ Její sexuální apetit nezkrotila ani okupace. I zde uměla dobře použít své ženské zbraně. Říšského zmocněnce pro filmové otázky Hermanna Glessgena přivedla na mizinu, protože po něm požadovala drahé kožichy, říšského cenzora Oehmkeho přinutila otevřít nacisty uzavřené vinohradské divadlo a přednostu Hitlerovy kanceláře přemluvila, aby zakamufloval Svítilův židovský původ. Nepomohlo to. Svítil se na ní nakonec stejně vykašlal. Měl už tak velké parohy, že je nedokázal unést. V té době se i šeptá, že Adina v posteli obšťastňuje i kata českého národa K.H.Franka. Vlastenci jí začínají nenávidět a označují jí za fašistickou děvku. Paradoxně, právě Frank Adinu nesnášel a označoval jí za známou kurvu a notorickou šovinistku.
 
 
Paradoxní nakonec rovněž bylo, že za manžela si Adina vybrala muže ze své škatulky chudých. Tragického, levicově zaměřeného malíře, Zdeňka Tůmu. Neměl moc peněz a tak jí aspoň učil malovat. Ona mu na oplátku nasazovala parohy s rovněž levicově zaměřeným hercem Vladimírem Šmeralem, který jí nakonec ještě udělal i dítě. Inu, tak dlouho se chodí ze džbánem pro vodu, až si někdo pustí plyn. Pustil si ho i Tůma a z Adiny tak udělal vdovu. A dobře to nedopadlo ani se Šmeralem. Měl totiž za manželku Židovku a nehodlal se jí vzdát. Skončil proto v koncentráku a Adina z toho potratila. Holčička, kterou se Šmeralem čekala, se narodila mrtvá. Šmeral se nakonec do Adinina života vrátil ještě koncem války, když utekl z lágru a hledal útočiště. Adina mu pomáhá. Zařídí, aby ho hospitalizovali na Bulovce, kde se v klidu dočkal konce války. Stará láska nerezaví.
 
 
Po osvobození se nad Adinou stáhly černá mračna. Tentokrát „pózuje“ fotografům ve vězeňském, kde na Pankráci myje schody. Jako fašistická čubka, podobně jako „kolaborant“ Vlastík Burian (více o tom ZDE) byla po válce uvězněna. Šmeral se jí samozřejmě, jako přesvědčený komunista, okamžitě zřekl. Proč si kvůli nadržené čubce kurvit kádrový profil. Adinu však toto ponížení nezlomí a za pomoci četných přátel a hlavně pro nedostatek důkazů se nakonec dostává na svobodu. Kontaktuje ministra kultury Kopeckého se žádostí, aby mohla pokračovat ve své herecké kariéře, ale je promptně odbyta: „Milostivá paní, vaše filmy se už nikdy v Československu hrát nebudou.“ Mandlová mu na to drze odsekne: „Mně je to srdečně jedno, protože já už jsem je všechny viděla.“ 
 
 
A tak sexsymbol předválečného filmu emigruje do Anglie. Za pomoci fingovaného sňatku.  Zde se zpočátku živí jako pomocnice v domácnosti, kuchařka a švadlena („vyšívání“ jí vždycky šlo), ale hned první role ve filmu The Fool and the Princess jí přinese uznání. Podporu nachází u bohatého obchodníka Geoffreye, kterého si z rozumu bere. Starou kobylu novému rajtování nenaučíš. Neklape to. Manželství plné hádek po několika letech skončilo.
 
 
Bohužel velký návrat se nekoná. Adina onemocní tuberkulózou a o rozvodu začíná pracovat jako sekretářka manželova přítele, Bena Pearsona, úspěšného podnikatele ve světě módy. Zakrátko se za něj vdává. Potřetí a naposledy i přes fakt že Ben Pearson je vyhlášeným homosexuálem. Má to však jednu výhodu. Nebude žárlit na její chlapy, stejně jako Adina nebude žárlit na ty jeho. A tím příběh divoké Adiny, krásné sexuální mašiny pomalu končí. Poklid postupného stárnutí kdy si její manžel i ona užívali svých chlapů, již nebudil ani pohoršení, ani erotické vášně. Adina zmizela ze scény, a když se v roce 1991 vrátila do Čech jako babička, téměř po ní neštěkl ani pes. 
 
 
Nevrátila se totiž ona okouzlující mladá blondýnka s "barovýma očima", ale unavená, stará, nesnášenlivá paní, která po hodně namáhavé životní pouti a mnoha letech emigrace přijela domů zemřít.
 
 
 
 
 
více ze společnosti >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]