ProfilyWiliam Shakespeare: Velký dramatický otazník

 
Narodil se Wiliam v ten samý den jako po dvaapadesáti letech zemřel? To, byť je jako datum jeho narození udáván 23. duben 1564, se s určitostí neví. Jisté je jen, že byl o tři dny pokřtěn.
 
O Williamu Shakespearovi, známé celebritě nejen své doby, údajně geniálním autorovi divadelních her se toho ostatně stoprocentně neví mnohem více. Včetně toho, jestli jsou díla, kterými proslul skutečně jeho prací. Nechápete? Podívejte se na film Anonym a pochopíte. Jelikož ale nyní píšeme o životě a díle adorovaného dramatika světového formátu, budeme se tvářit, že jím Shakespeare skutečně byl. Ostatně traduje se to jako oficiální verze. Psali to v novinách i učebnicích dějepisu a literatury... tak to přece musí být pravda! Nebo snad ne? No učebnice dějepisu jsou pověstné tím, že nejednou kecaly.
 
 
William se narodil v rodině rukavičkáře, který to postupem času dotáhl na radního a statkářské dcerky a o jeho dětství se toho moc neví. Vždyť kdo by se zajímal o ničím výjimečného spratka z  Stratfordu nad Avonou, ze střední Anglie, kterých zde žilo nespočet. Když mu bylo osmnáct, oženil se s jistou Anne Hathaway, nicméně, stále neproslul ničím, co by stálo za řeč. Počátky věhlasu si totiž začal budovat až v dospělosti, kdy se dostal k divadlu. A i zde se mnohé verze Shakespearova příběhu liší. Třeba podle jedné utekl do Londýna kvůli tomu, že byl stíhán za pytláctví, podle jiné se k divadlu dostal tak, že zpočátku hlídal koně návštěvníků londýnského divadla. Ať tak, nebo jinak, na oslnivou kariéru to nevypadalo. Žádný velký nástup geniálního autora, který postupně zrál. Naopak. William se najednou objevil, zazážil a pak pohasl.
 
 
Otazníky kolem Shakespearova života se kupí, že by se daly přehazovat vidlemi. Není známo kdy se přesně Shakespeare dostal do Londýna ani kdy a jak se zde začala jeho divadelní kariéra, zpočátku příležitostného herce. Dokonce se ani neví kdy (nebo vůbec jestli) začal psát. Jisté je jen jedno, že se některé z her podepsaných jeho jménem začali objevovat již roku 1592. Tedy v době když Shakespearovi bylo osmadvacet let. Jeho prvotiny byly doprovozená drsnou kritiou dramatika Roberta Greena, který mu v ní dává do těla, že je nemyslitelné, aby se vesničan mohl měřit se vzdělanými dramatiky. Jako je on sám, například. Jelikož v letech 1593 až 1594 přišla morová rána načež byla všechna londýnsá divadla uzavřena, Shakespearovo jméno podepsané pod nejednou hrou (převážně komedií) začalo v uších příznivců divadla i prostých diváků rezonovat hlavně koncem patnáctého století, načež se rychle z kvalitou a rozrůstajícím se žánrovým repertoárem stávalo slavnějším a slavnějším. 1595 má premiéru Romeo a Julie. Více slov není třeba.
 
 
Po morové ráně se totiž Shakespeare jako herec a dramatik stává členem nové divadelní společnosti Služebníci lorda komořího (Lord Chamberlain's Men), která se rychle vypracovává na přední dramatickou společnost Londýna a po smrti královny Alžběty I. dokonce získává královské privilegium od nového krále, Jakuba I., a mění se Královskou společnost (King's Men). Shakespeare uvádí nejednu hru, terá se automaticky stává hitem, což se samozřejmě odráží na jeho movitosti. Jeho jméno je již vnímáno jako jméno předního dramatika a což v roce 1597 kupuje druhý největší dům ve Stratfordu. Další, na londýnském předměstí Blackfriars, pořizuje o šestnáct let později. Není divu, díla jako Hamlet, Romeo a Julie, či Othello překonala staletí. Mnohý šťoural se sice začal ptát jak je možné, že Shakespeare dokáže tak reálně vylíčit prostředí měst, která jako příležitostný herec neměl šanci nikdy navštívit, ale potles publika byl silnější...
 
 
Nicméně už za jeho života se objevují se dohady o jeho homosexualitě, mnohé z „jeho“ her nebylo přiznáno autorství, jiné pro změnu "údajně neautorizoval" on sám a faktem rovněž zůstává, že v letech 1606 až 1607 Shakespeare publikuje již minimum svých děl a od roku 1613 již ani jednu. Navíc je zřejmé, že poslední tři jemu připisované hry ani nenapsal sám, spolupracoval na nich pravděpodobně s Johnem Fletcherem. Že by geniální tvůrčí talent vyschnul? V tom samém roce se „vážený dramatik“, který se v budoucnu stane legendou definitivně stěhuje zpět do rodného Stratfordu a Londýn již navštěvuje jen zřídka. Zde taky po třech letech 23. dubna 1616 umírá.
 
 
„Smrt je jen začátek, ale až té druhé kapitoly.“ (William Shakespeare - možná)
 
Po jeho smrti bylo autorství bezesporu geniálního díla jemu připisovaného nejednou zpochybněno a objevuje se téze, že Shaespearovo jméno bylo živoucím anonymem skutečného, mnohem vzdělanějšího autora se jménem Edward de Vere, 17. hrabě z Oxfordu. Tyto teorie však nebyly nikdy hodnověrně prokázány. Stejně jako nebyla nikdy stoprocentně prokázána skutečná realita Shakespearovy dramatické tvorby. Tudíž je zřejmé, že tento muž, považovaný za geniálního dramatika nejen své doby zůstane navždy jedním velkým otazníkem. 
 
 
více ze společnosti >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]