ProfilyŽije Elvis? Kde je Elvis? Konspirace nebo šou?

 

 
Elvis Presley patří stabilně k nejlépe vydělávajícím mrtvým celebritám vůbec a jeho zisky jsou vyšší než u většiny jeho živých kolegů. V roce 2009 se výdělky jeho dědiců zastavily na 55 miliónech dolarů, což samozřejmě není konečné číslo. Přesto se však v roce 1968 zdálo, že jeho pohádková kariéra pozvolně míří přímo do hajzlu. Kde jsou ty časy, kdy 7. července zapěl poprvé v rádiu a posléze mu ležel u nohou celý svět.

 

Jeho poslední filmy byly bláboly a po zásluze propadly (inu přiznejme si, že Elvis jako herec byl pouze špatný vtip a pouze jen dobrý komerční tah) a ani na poli, kde byl nejslinější, tedy v muzice, již moc neekceloval.  S výjimkou songu „In the Ghetto“, si fanynky u ostatních pecek zrovna rodidla netrhaly. Zbožňovaný král rocku se tedy vrhl do boje s nepřízní osudu (nebo snad počínající autorskou impotencí) v podobě živých vystoupení, ale ani zde příliš nepochodil. Jasně, fanynky při pohledu na něj stále ječely (při koncertech Beatles však ječí víc) a trhaly si rodidla (ve spojitosti s Beatles si je trhají vehementněji) a fandové se ho snažili napodobovat (Beatlesáky napodobují taky, ne li víc), ale Elvisovi pomalu začínala docházet pára. Začal funět, hekat a nejednou se stalo, že během koncertu začal nadávat. Taky mu narostla pořádná vana. A to by se bohům stávat nemělo. Zvláště, když má za zády „brouky“.
 
 
Nepomohl mu ani rozchod s ženou (9.10.1973), po kterém začal populární Elvis čím dál víc propadat veselým koláčkům a jiným drogám, závratnou rychlostí hubnul a dvakrát se dokonce předávkoval prášky na spaní, přičemž napoprvé upadl na tři dny do komatu. Král rokenrolu tak poprvé nakoukl na druhou stranu tunelu, kam se měl údajně v polovině srpna, kdy byl v sobotu 16.8.1977 „nalezen bezvládný na podlaze koupelny své vily, vypravit.
 
 
Co se dělo dále? Podle oficiální zprávy bylo Elvisovo bezvládné tělo na příkaz jeho osobního lékaře převezeno do nemocnice Baptist Memorial Hospital v Memphisu, kde místní doktoři pouze konstatovali smrt předávkováním medikamenty. Krátce nato, pouhé dva dny poté, byl v tichosti pochován na hřbitově Forrest Hill v hrobě vedle své matky Gladys Presleyové.
 
Jenže. Už v říjnu se fanatičtí královi uctívači pokusili do rodinné hrobky vniknout a přišli na opravdu zásadní věc. Elvis zde není. Celý svět se tak začal najednou ptát: „Kde je Elvis?“ a oficiální zpráva znějící: „Ostatky Elvise Presleyho a jeho matky Gladys byly začátkem října převezeny a uloženy v parku Gracelandu, aby se na ně fanouškové nedostali …“ jeho hlad po odpovědích moc nenasytila. Lidé totiž začali spíš věřit tomu, že Elvise unesli mimozemšťani.
 
 
Není divu, spoustami logických děr totiž trpí i oficiální popis Elvisova úmrtí. Ono osudové ráno totiž byla v Gracelandu spousta lidí. Od Elvisovi snoubenky (která jej údajně v koupelně našla), táty, dcery, přes osobního lékaře, právníka, až po dva, pro veřejnost bezejmenné, manažery. Vilu samozřejmě hlídala ochranka. Ta v době, kdy již byl Elvis údajně mrtev, odmítala bulvár se slovy „Pan. Presley nikoho nepřijímá. Jeho otci se udělalo špatně.“ Navíc za celé dopoledne nezaznamenala žádnou sanitku, která by Elvise odvezla do nemocnice, jak tvrdí oficiální zpráva.
 
A ani v nemocnici vše nehraje podle oficiálního plánu. Nemocniční sestra připravující mrtvolu k ohledání prý údajně vykřikla: „Oh můj bože! To přece není Elvis!“ A v mrtvém tlusťochovi na pitevním stole krále nepoznalo více lidí. Navíc, podle ohledání, mrtvý tlouštík zemřel na obyčejný infarkt, žádné stopy po medikamentech, kterými se měl údajně předávkovat, se v krvi nenašli. A aby toho nebylo málo, Elvisův osobní lékař navíc po mnoha letech ve své knize uvedl, že Elvis zemřel na zácpu. Prý měl obrovské tlusté střevo. Věrohodnosti o smrti ani nepomáhá fakt, že nikdo nemůže dodnes s určitostí říci, kde je Elvis pohřben. 
 
 
Jedno je jisté. Elvisova smrt přišla za pět dvanáct. Alepoň v tom ekonomickém smyslu. Všechny ležáky v podobě alb a knih z poslední doby, stejně jako vše, co neslo jeho jméno, se okamžitě vyprodaly a tento trend svým způsobem trvá dodnes. Presleyho vila Graceland se v roce 1982 stala Presleyho muzeem a druhým nejnavštěvovanějším domem v USA – hned po tom Bílém. 
Pro mnoho lidí je právě tento, ekonomický aspekt. Motivem Elvisovi předstírané smrti. A mnohé události spojené s Elvisovým údajným výskytem, je v tom posilují.
 
Jen pár měsíců po Elvisově "pohřbu" přišel americký fotograf Mike Joseph s fotografií "krále rockenrollu" s odbarvenými vlasy na blond (zpěvákovy černé vlasy byly barvené. Ve skutečnosti byl bloňďák) a suveréně prohlásil: "Elvis žije!“. A strhlo se mediální šílenství. Presleyho bratranec Gene prohlásil že Elvise v nebožtíkovi nepoznal a se svou historkou přispěla do mlýna i již zmíněná zdravotní sestra z nemocnice. A bylo vymalováno.
 
 
V šou Larryho Kinga se Presleyho dcerka Lisa Marie přiznává, že mrtvolu svého otce nikdy neviděla a navíc jí v roce 1994 při otázce, zdali se bude opravdu vdávat za Michaela Jacksona, „ujede“ odpověď, že se musí nejdřív zeptat otce. Když pak překvapený reportér odvětil: „Otce? Ten je přece od roku 1977 mrtev,“ Lisa Marie se vytáčí tím, že s mrtvým taťkou je ve spirituálním spojení a že umí vyvolat jeho ducha ze záhrobí. Ostatně po smrti Krále popu se objevila zpráva, že Jackson rovněž není mrtví, že jen odjel za tchánem Elvisem.
 
 
Preslyologové tak začali pátrat po definitivní odpovědi na otázku: „Kde je Elvis?“ A pátrali opravdu všude. Dokonce i v Mexiku, kde, jak byli přesvědčeni, ho našli, jak přednáší liturgie v církevních zařízeních. Později se zjistilo, že šlo o dvojníka, který navíc ani neuměl anglicky.Netřeba psát podobných záměn s dvojníky bylo několik desítek.
 
 
A pointa? Ano, Elvis stále žije. Pořád se o něm totiž mluví. A základní bulvární pravidlo zní: „O kom se mluví, ten žije. O kom ne, ten je mrtvej.“ A jelikož se Elvis Presley stal ikonou, nedílnou součástí kultury i popkultury se všemi možnými odkazy, poznámkami i narážkami na jeho údajnou smrt, bude žít ještě hodně dlouho. A jestli toto zábavné mediální šílenství sleduje někde na Havaji obtloustlý důchodce nostalgicky vzpomínající na bouřlivá mladá léta s kytarou je v podstatě úplně bezpředmětné.
 
 
více ze společnosti >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]