ProfilyJanis Joplin: Sex drogy, rock´n roll... až nadoraz

 

 
„Nechci být jen nějakou Barbie, věšákem na pěkné šaty, figurínou, chci to být hlavně já,“ vyřvávala Janis navlečená do vesty po dědečkovi s dlouhými korály po babičce kolem krku a sukni s nidiánskými motivy, svým chraplákem do vydýchaného vzduchu rockového klubu. Svůj výkon spláchla panákem doplněným o špetku chemie a nový úspěch oslavila s Jimem Morrisonem. Ten to rád dělá zezadu. Do zadku.

 

Janis Joplin. Bluesová legenda, či Hendrix v sukních, měla být původně podle přání rodičů sekretářkou. Ona však viděla smysl svého života v lásce, květinách a samozřejmě muzice. S umaštěným hárem poletujícím kolem obličeje bez make upu s velkými kulatými brýlemi na nose zpívala že je jako želva pod velkým krunýřem a natřískaný rockový rockový klub jí miloval. Není se čemu divit, psala se éra hippies a omladina zatoužila po nekonvenčních věcech jako je absolutní svoboda, volný, nevázaný sex a LSD, tedy věci, které Janis nebyli od malička cizí.
 
Janis totiž už jako dítě moc oblíbená nebyla. Ve škole jí často nadávali do čubek a občas si nejeden uplivl. Čubkou ovšem Janis nebyla. Měla jen ráda sex. O panenství přišla již ve třinácti a v posledním ročníku na střední si poprvé vyzkoušela lesbické hrátky. To byl však pouze začátek. Její vytetované srdíčko na levém prsu měla později šanci zmasírovat nejedna slavná pazoura.
 
 
"Víš, Janis, jednou budeš pracovat v showbyznisu," řekla Janisina spolužačka..
 "Fakticky si to myslíš?" opáčila Janis. 
"Jo - bavit lidi v cirkuse."  
 
Janis měla po maturitě, svět voněl svobodou a Frisko, v té době svatá Mekka všech volnomyšlenkářů bouřících se proti konvenční společnosti lákala jako velký magner. Janis neodolala. Psal se rok 1963.
 
"Co jste dělala od roku 1960?"
"Snažila jsem se nechat šukat a být zfetovaná."
(útržek z rozhovoru s Janis Joplin z roku 1970)
 
 
Ovšem její první pokus stát se legendou nevyšel. O tři roky později se vrací zpátky domů, údajně proto aby skončila ze spěvěm a začala studovat. Předsevzetí však dlouho nevydrželo. Janis se vrací zpátky, stává se členkou skupiny Big Brother & The Holding Company a společně s ní roku 1967 na festivalu v Monterey zazpívá blues takovým způsobem, jakým to do té doby žádná bílá zpěvačka neudělala. Svým ostrým chraplavým hlasem uváděla v úžas úplně všechny a kritici začínají psát že v jejím projevu je tolik naléhavosti a citu, že to napovídá o vnitřních dramatech děvčete, které se od mládí vnitřně trápilo pocitem, že je ošklivé.
Svůj úspěch v Monterey Janis nakonec završuje tím, že se seznamuje s Jimi Hendrixem, kterého po jeho rovněž úžasném vystoupení prakticky znásilní. 
 
 
"Až zestárnu, otevřu si bar. Budu tam sedět, chlastat, hrát na klavír a zpívat.“ (Janis Joplin)
 
Byť někde v hloubi duše „nesmělá“ se Janis, která si na jevišti dodává odvahu chlastem stejně jako LSD, marihuanou, DMT, amfetaminem a heroinem se stává nejen modlou, ale i sexuálním symbolem hipízáků, kteří se nebojí svou touhu nahlas projevit. "Chtěl bych tě šoustat, Janis! Všichni tě chceme šoustat!,“ řve během její produkce chlápek s čtyřtisícového davu a Janis se neupejpá. Narozdíl od mnoha jiných žen nepoužívá své tělo jako zbraň, ale jako prostředek k vzájemnému uspokojení. Na pětidenním festivalu expresním vlakem napříč Kanadou třeba spočítala, že se celkem 65krát milovala. V průměru je to 13 styků na jeden den. Ovšem volná láska s sebou nese i jistá rizika, jak Janis roku 1968 poznala na vlastní kůži. Musela jít na potrat.
 
 
Rok 1969 hipízácký svět žije Woodstockem, kde je Již Janis jednou z vyhlášených celebrit. Má již za sebou úspěšné album Cheap Thrills, spolupráci se skupinou Kozmic Blues Band, která nejednou mění sestavu i název, stejně jako sex s nejednou osobností té doby, mezi kterými nechybí Country Joe, Paul Whaley, nebo Jim Morrison ze skupiny Doors, který ulítává na análním sexu. O divokých večerech a dnech plných chlastu a fetu ani nemluvě. Ty se už dávno staly součástí jejího života. 
 
Začátkem sedmdesátých let se vrací ke skupině Big Brother & The Holding Company, natáčí album Pearl, které se stane jejím nejlepším a nejslavnějším a dokonce uvažuje o svatbě. Na tu ovšem nedojde. Naopak dojde na naplnění pořekadlo, že tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne.
 
 
"Bože, co jen to je za rok? Král a Královna nádherné výmluvné muziky, která se vynořila koncem 60. let, jsou mrtví!" (New York Times)
 
3. října 1970 se Janis rozhodla rozptýlit se ve svém hotelovém pokoji herákem. Ale nenakoupila dobře. Její dodavatel měl ten večer velmi nekvalitní zboží. Té noci zemřelo v okolí za podezřelých okolností několik feťáků. Mezi nimi i bluesová legenda zvaná Jimmi Hendrix v sukních. Ten v kalhotách zemře o několik dní před ní, rovněž na předávkování.. Jim Morrison je pak oba ze stejných důvodů, následoval.
 
 
Janis byla nalezena 4. října 1970 v hotelovém pokoji č. 105 s váhou 61 kilogramů a výškou 168 centimetrů. V kapse měla 94,70 dolarů v hotovosti, 2 náramky kolem kotníku, žlutou náušnici, červený náhrdelník, klíč, peněženku a v ruce svírala drobné z automatu na cigarety, které si byla koupit těsně před tím, než umřela.
 
O tři dny později 7. října se konalo poslední rozloučení. Janisin popel byl rozprášen z letadla nad kalifornským pobřežím.
 
více ze společnosti >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]