ProfilyBohumil Hrabal (28.3.1914 – 3.2.1997)

 

Bohumil Hrabal se 28. března 1914 narodil v Brně jako Bohumil Kylián, matce Marii Kiliánové. Otec, důstojník rakouské armády, v křestním listě uveden nebyl. 
 
Malého chlapce vychovávala zpočátku především babička Kateřina, Když  se maminka provdala za Františka Hrabala rodina se odstěhovala do Polné, kde František pracoval jako účetní v pivovaru. Po svatbě přijal malého Bohumila za svého a věnoval se mu stejně jako později narozenému bratrovi Slávkovi. V létě 1919 přijal František Hrabal místo správce pivovaru v Nymburce, kde Bohumil Hrabal absolvoval jak základní školu, tak reálné gymnázium. Školní docházka neprobíhala nikterak hladce, Bohoušek se učit nechtěl a neuměl, raději se toulal, pozoroval dění a poslouchal řeči. Živelný strýc Pepin si desetiletého Bohouška získal a chlapec k němu přilnul víc než k rodičům. Ano zde se formovaly dějové linky Hrabalových pozdějších Postřižin. 
 
Po maturitě na gymnáziu, které s obtížemi dokončil, neboť několikrát propadl (nechtěl se učit, raději se toulal) studoval Hrabal na právnické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, kde chodil přednášky z dějin literatury, umění a filosofie. Během druhé světové války, kvůli které byly uzavřeny vysoké školy, pracoval jako železniční dělník a výpravčí, což se v pozdějším lirerárním díle odrazilo v knize Ostře sledované vaky. Samozřejmě i další Hrabalovi prózy čerpají ze zážitků jeho rozmanitého života. 
 
Vystřídal profese jako pojišťovací agent, obchodní cestující, od roku 1949 dokonce i jako brigádník v kladenských ocelárnách a po těžkém úrazu dokonce pracoval v libeňských sběrných surovinách jako balič starého papíru. Později pracoval jako kulisák. Zapomeňte tedy na život spisovatelské celebrity, Hrabalova próza vycházela z reálného života (ostatně i jeho žena, kterou si vzal v roce 1956 je známá z Hrabalových próz jako Pipsi), který pak spisovatel okořenil humorem, nadsázkou a mnohdy i s nádechem skepse.
 
Díky tomu se stal jedním z nejvýznamnějších a nejosobitějších spisovatelů druhé poloviny 20. Století a stal se nejpřekládanějším českým autorem 20. století. A to i přes fakt že po roce 1968 mu bylo dočasně zakázáno publikovat (těsně před vydáním byly z tisku staženy jeho knihy Domácí úkoly a Poupata). a některá díla vycházela v samizdatu, nebo v cizině. Paradoxem je, ze i přes zákaz publikování vznikly v sedmdesátých letech mnohé z dnes nejslavnějších Hrabalových děl, jako například román Obsluhoval jsem anglického krále (1974), zobrazující vzestup a pád pražského číšníka a hoteliéra na pozadí společenskopolitických změn první poloviny 20. století;
 
Volně psát a vydávat knihy mohl opět až od roku 1975 a v druhé polovině sedmdesátých let pak vzniká patrně nejzásadnější Hrabalovo dílo Příliš hlučná samota, které je světovou kritikou řazeno mezi dvacet nejvýraznějších literárních počinů 20. století. Mnohá z jeho děl byla následovně zfilmována a nejedno z nich patří do klenotnice české kinematografie.
 
Za své dílo byl několikrát oceněn. 9. května 1996 jej jmenovali doktorem honoris causa na univerzitě v Padově. Ve stejném roce získal medaili „Za zásluhy“.
 
3. února 1997 odpoledne Bohumil Hrabal tragicky zahynul po pádu z 5. patra budovy ortopedické kliniky nemocnice Bulovka.
více ze společnosti >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]