ProfilyCharles Dickens (7.2.1812 – 9.6.1870)

 

 
Světoznámý anglický spisovatel, který je považován za jednoho z největších romanopisců 19. století se narodil v rodině chudého úředníka. 
 
Jako malý byl často nemocný, jeho rodině se nedařilo a brzy se ocitla na hranici bídy. Po přestěhování do Londýna dluhy začaly narůstat. Špatná finanční situace nakonec vyvrcholila tím, že se Dickensův otec ocitl do vězení pro dlužníky, kde s ním přežívala i jeho rodina. Tento neradostný osud, společně s faktem, že Dickens začal již od dvanácti let pracovat v továrně na leštidla formovaly jeho pohled na svět, který se později odrazil v jeho románech.
 
Paralela s Oliverem Twistem, Dickensovým nejznámějším dílem, je zřejmá. Malý chlapecký hrdina v ulicích plných bídy a jí poznamenaných postaviček – to bylo i Dickensovo mládí. 
 
Rodinné poměry se díky nenadálému dědictví na nějaký čas zlepšily a tak mohl Charles konečně začít chodit do soukromé školy. Tam se sice moc nenaučil, ale díky tomu poznal další  prostředí, které později zvěčnil ve svém díle. Například ve velmi autobiografickém románu Dobrodružství Davida Copperfielda.
 
Jeho tvorbu ovlivnil vztah k otci a k matce. Otce miloval, ale matku příliš v lásce neměl. Patníctiletý Dickens se stal advokátním písařem, poté soudním zapisovatelem, který se sám po večerech se naučil těsnopis. Od roku 1831 pracoval jako novinář a parlamentní zpravodaj. Novinařině se věnoval celý svůj život. Miloval také divadlo, rád by stal hercem, ale neměl cit pro drama. Tehdy rovněž začal, zpočátku pod pseudonymem Boz, publikovat své drobné črty a povídky. Měly takový úspěch, že vzápětí dostal nabídku napsat román. Kariéra, která měla později přerůst v úspěch o kterém vždy snil byla začala nabývat konkrétních rysů. V roce 1836 tedy začal psát román na pokračování Kronika Pickwickova klubu. Zde se začal projevovat Dickensům neodolatelný humor a kniha měla s vydáním každé další části větší a větší úspěch.
 
Zvláštností tehdejší doby, která ovlivnila celou Dickensovu tvorbu, byl zvyk vydávat romány na pokračování v sešitech či v novinách, a teprve podle jejich úspěchu jim dát později knižní podobu. Aby se Dickens uživil, musel každý měsíc odevzdat určitý počet stran románu. Někdy sám přesně nevěděl, jak jím započaté dílo skončí. Mnohdy měl jen představu o vývoji nejbližší dějové linie. To se týkalo jak Picwikova klubu, tak i jeho dalšího díla, které začalo vycházet téměř současně s ním, románu Oliver Twist, v němž se odrazilo autorovo silné téma, prolínající se v jeho nejednom díle - tragický osud chudých dětí.
Z knihy se samozřejmě stal hit, který v pozdějších letech přerostl v mnohokrát zfilmovanou klasiku světové literatury.
 
Dickensův citový život byl bohatý.  V roce 1836 si vzal Cathrin Hagorthovou, se kterou měl deset dětí. Jak bývalo zvykem, bydlela s nimi i její mladší sestra Marie, se kterou si Charles rozuměl víc než s Cathrin. Když Marie v sedmnácti letech zemřela, zasáhlo to Charlese tak, že si přál být pohřbený vedle ní a celý život nosil její prsten. Po Mariině smrti se do domu Dickensů nastěhovala další Cathrinina sestra, Georgiana. Charles se do ní zamiloval. Mimo to měl také dlouholetý vztah s herečkou Ellen Terna, kvůli které se v roce 1858 rozvedl.  
 
 Dickens se angažoval i ve veřejném životě. Zabýval se sociálními problémy a s nimi související zločinností a soudním systémem. Aristokracii se vyhýbal. Měl časté neshody s nakladateli a trpěl sebelítostí. Pracoval vždy v plném nasazení, což se nakonec projevilo na jeho zdravotním stavu.
 
Nejprve to byla ochromená noha, potom se přidaly i nervové záchvaty. Dickens se snažil tyto zdravotní problémy ignorovat a pracoval až do posledního dne před smrtí.
9. června 1870 zemřel na mozkovou mrtvici.
více ze společnosti >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]