ProfilyFjodor Michajlovič Dostojevskij (11.11.1821 – 9.2.1881)

 

 
Dostojevskij se narodil v rodině lékaře v nemocnici pro chudé v Moskvě jako druhé ze sedmi dětí.  
 
Studoval na soukromé škole, po smrti matky byl poslán studovat vojenské technické učiliště v Petrohradu. Roku 1844 Dostojevskij dokončil studia a nastoupil do projekčního oddělení ministerstva obrany. Služba jej však ubíjela, a tak zažádal o výslužbu protože chtěl být spisovatelem. Debutoval v roce 1848 svým „románem v dopisech“ Cudí lidé, v němž navázal na tradici gogolovského realismu, nicméně svůj zájem už zde soustředil především do nitra postav, kdy se snažil se vyložit jejich vnitřní svět, a také proces deformace, jemuž lidé podléhají v střetu s krutým okolím.
 
Dostojevský se jako mnohý umělec s citlivou, nadto širokou ruskou duší, stal se přívržencem sociálně utopických idejí, díky čemuž byl málem, roku 1849 spolu s dvaceti dalšími "Petrašovci" osouzen k trestu smrti. Carský režim nestrpěl opozici jakéhokoliv druhu. Soud nakonec verdikt naštěstí změnil a poslal Dostojevského na nucené práce do omské věznice, které vystřídala následná vojenská služba na Sibiři, díky čemuř ruská kultura nepřišla o svého později věhlasného spisovatele a filozofa.  
 
Dostojevský neměl moc lehký život. Především byl gambler a navíc u něj postupně sílí záchvaty padoucnice, kterou trpí již od svého dětství. Po roce 1860 se jeho situace stává neúnosnou a on prchá před svými věřiteli uniká do Francie a Německa. A v této době rovněž vzniká Dostojevského vrcholné dílo - román Zločin a trest , v němž se dotkl několika závažných společenských a filozofických otázek.
 
Fjodor Michajlovič Dostojevskij měl ve svých dílech tendenci psychologicky rozebírat spodinu společnosti a lidi s duševními poruchami. Sám však byl velmi rozporuplnou osobností. Lidé ho obviňovali a litovali zároveň. Usiloval o nápravu společnosti, proto ho lidé považovali za psychologa, nicméně této „nálepce“ se vždy bránil. Přesto se stal zakladatelem psychologické prózy a významně ovlivnil filozofii dvacátého století.
 
V roce 1867 nadiktoval během několika týdnů své stenografce A.Snitkinové román Hráč, obsahující množství autobiografických prvků týkajících se hlavně svého gamblerského prokletí. Krátce nato se oženil, dál cestoval Evropou aby se zbavil hráčské vášně. Byl neustále podrážděný. Každý další záchvat padoucnice jej psychicky ubíjel a díky své komplikované osobnosti se nejdnou stalo, že dokonce proti sobě poštval i své nejbližší přátele. 
 
Zemřel 9. února 1881 v Petrohradu na epilepsii.
více ze společnosti >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]