ProfilyJames Cook (27.10.1728 – 14.2.1779)

 

 
Významný mořeplavec, objevitel a výzkumník, jehož plavby a hlavně vydané práce výrazně posunuly znalosti člověka o planetě Zemi na které žije se narodil roku 1728 jako syn zemědělce v Yorkshiru.
 
Jamese Cooka lákalo již od dětství moře. Není proto divu, že již od svých třinácti let pracoval jako plavčík na uhelné lodi. Díky tomu se sám, od piky učil všem námořním oborům. 
V roce 1755 nastoupil jako kormidelník válečného loďstva a v roce 1759 se zúčastnil plavby do Severní Ameriky v rámci války s Francií. Již tehdy zmapoval ústí řeky svatého Vavřince.  Roku 1763 pak pokračoval mapováním Newfoundlandu a Labradoru.
 
Svou první tichomořskou expedici vedl v letech 1768–1771. Jejím původním, vědeckým cílem bylo k určení vzdálenosti Venuše od Slunce pomocí pozorování přechodu Venuše přes slunce. Na lodi Endeavour se spolu s Cookem plavili přírodovědec Joseph Banks, botanik Daniel Solander či astronom Charles Green.
 
Cook během svých cest zmapoval Nový Zéland, objevil průliv mezi jeho ostrovy (dnes Cookův průliv) a vyvrátil tak hypotézu o existenci pevniny v těch místech, přiblížil se k Austrálii z východu, objevil několik nových ostrovů.
 
V letech 1772–1775 jako vyhlášený námořní badatel a oběvitel již dostal k dispozici dvě lodi (Resolution, Adventure) a vedl druhou expedici. Pátral po možné pevnině v jižním Tichomoří. Roku 1773 překročil jižní polární kruh a pátral od Afriky až k Novému Zélandu. Prozkoumal Novou Kaledonii, objevil Jižní Georgii a Jižní Sandwichovy ostrovy. V Anglii byl pak za své zásluhy povýšen do hodnosti námořního kapitána.
 
V letech 1776-1779 vedl třetí výpravu s cílem najít tzv. severozápadní průjezd kolem Severní Ameriky (což se povedlo až roku 1906 Amundsenovi). S loděmi Resolution a Discovery obeplul opět Afriku, plavil se přes Tasmánii, Nový Zéland a Tahiti, objevil Havajské ostrovy (dal jim ovšem jméno Sandwichovy) doplul k Americe, proplul Beringovým průlivem a prováděl mapování. Po příchodu zimy 1778 se vrátil na Havaj. Tam se dostal do konfliktu s domorodci a při pokusu zajmout jejich náčelníka byl 14. února 1779 v zátoce Kealakekua zabit.
 
více ze společnosti >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]