ProfilyJiří Hanzelka (24.12.1920 – 15.2.2003)

 

 
Známý český cestovatel, spisovatel a dobrodruh se narodil na vánoce poblíž města Štramberka. 
 
Krátce poté (v jeho třech letech) se jeho rodina přestěhovala do Kopřivnice, kde jeho otec pracoval v automobilce Tatra jako dělník. Příležitostně také závodil jako spolujezdec Josefa Vermiřovského. Další stěhování následovalo v roce 1925, tentokrát do Bratislavy a posléze v roce 1930 do Prahy.
 
Jiří Hanzelka vystudoval obchodní akademii a v roce 1938 začal studovat Vysokou obchodní školu v Praze. Na začátku 2. světové války však byly české vysoké školy uzavřeny a tak mohl dostudovat až po válce v roce 1946.
 
Na studiích na vysoké škole se seznámil z Miroslavem Zikmundem, svým pozdějším partnerem na cestách a spoluautorem řady knih. V letech 1947 - 1950 podnikli oba cestu vozem značky Tatra 87 do Afriky a Jižní Ameriky. Z této cesty bylo rozhlasem odvysíláno více jak 700 reportáží. Vznikla řada zajímavých fotografií a filmového materiálu, jehož dokumentární cena je dodnes značná.
 
V roce 1954 se oženil, později se mu narodily dvě děti. V roku 1958 věnoval svůj dům v Gottwaldově tomuto městu s podmínkou, že v něm budou zřízeny dětské jesle.
 
V letech 1959 - 1964 podnikl Jiří Hanzelka se svým přítelem Miroslavem Zikmundem druhou cestu. Se dvěma vozy Tatra 805 procestovali Asii a Oceánii. Krátce po návratu zemřela na rakovinu jeho žena. Roku 1963 vstoupil do KSČ v naději, že komunistické straně se může zdařit reforma politického systému. Když prohlédl bláhovost svých nadějí, aktivně se roku 1968 zúčastnil protestních akcí na podporu Pražského jara
 
Stal se tak jednou ze známých symbolických postav tohoto protestu, díky čemuž se v následujících letech ocitl na indexu, což znamenalo zákaz jakékoliv publikace a zviditelňování se ve veřejném životě. V roce 1977 Hanzelka podepsal Chartu 77, čímž se pro komunistický režim stal definitivně „personou no grata“.
 
Na veřejnosti se objevil až v roce 1989 s pádem komunismu, jako těžce nemocný člověk, který se v předchozích letech ze zdravotních důvodů odstěhoval z Prahy do jižních Čech. Na další cestu se tak nemohl vypravit ne kvůli komunistickému zákazu, ale díky svému zdravotnímu stavu. 
Staré slavné časy velkých cest, které podnikl společně se Zikmundem připomněla v roce 1996 velká expozice obsahující osobní doklady a údaje, součásti výstroje a unikátní fotografie, nicméně se iž jednalo o nostalgický odlesk staré slávy. 
 
15.února roku 2003 v Praze zemřel.
 
více ze společnosti >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]