ProfilyTomáš Baťa (3.4.1876 – 12.7.1932)

 

 
Tomáš Baťa byl potomkem ševcovské generace, jejíž potvrzené kořeny sahají až do šestnáctého století. Není proto divu, že se stal obuvníkem. A nadto i jedním z největších podnikatelů své doby, jehož revoluční postupy a technologie, spolu s novými myšlenkami ve výrobě a prodeji svých výrobků, dokázaly ovlivnit velé množství budoucích ekonomů.
 
Ekonomický zázrak a podnikatelská celebrita té doby se narodila 3. dubna 1876 ve Zlíně, jako třetí dítě Antonína Bati, který tři roky na to ovdověl. Do rodinných kolejí malý Tomáš nastoupil již ve svých dvanácti letech, kdy již v podstatě ovládal vše, co mu k živnosti ševce postačovalo. Ve čtrnácti potom odešel z domova do do Prostějova, kde, i přes velkou nevoli otce, pracoval u firmy Fäber, vyrábějící ševcovské stroje.Zde se velice zajímal o mechanické funkce strojů, která ševcům ulehčovala jejich práci, což se nakonec stalo i jeho důvodem k propuštění. Vedení fabriky, vědomo si Baťova jména i obuvnického podhoubí, se začalo obávat konkurence a tak se mladého Tomáše zbavilo.
 
Tomáš Baťa se tak vrátil do rodinného podniku, nicméně stále prohlubující se rozepře s otcem nakonec vyústili v jeho další odchod, kdy odcestoval za svou sestrou Annou do Vídně. Tam se pokoušel s finanční podporou sestry podnikat v rodinném oboru, ale tvrdě narazil. Jednak neměl potřebná úřední povolení a současně neznal místní trh a tak tento pokus skončil naprostým krachem. Čekal jej tedy opět návrat do Uherského hradiště, tentokrát v doprovodu otce, který se rozhodl, že Tomášova talentu využije v rámci rodinné firmy na pozici obchodníka. 
 
S příchodem plnoletosti se Tomáš, společně se svým bratrem Antonínem pokusili o živnostenské podnikání podruhé. A opět s nevalným úspěchem. Poté co se nechali vyplatit z rodiné firmy, založili svou vlastní, bohužel však i přes revoluční systém práce (fixní pracovní doba, za kterou dělníci dostávali pravidelnou týdenní mzdu) narazili na úskalí hospodářské krize, málem zbankrotovali. Tomášův bratr odešel na vojnu a osamělý podnikatel se s málem pokoušel čelit strašáku bankrotu.
 
A jeho snaha byla korunována úspěchem. Ovšem když se konečně zvedl ze dna, čekala jej další krize a pohroma. Firma u které měl (stejně jako většina firem podnikajících v obuvnictví) uložené směnky zbankrotovala a přízrak bankrotu opět začal strašit. Obzvlášť když firma jeho otce Antonína, tento bankrot nepřežila. Mladý Tomáš se však nevzdával a začal inovovat. Rozhodl se začít šít boty z plátna. Plátno bylo mnohem levnější a dostupnější než pravá kůže. O tzv. „baťovky“(plátěné boty s koženou podešví a elegantní špičkou z pravé kůže) začal být díky reklamě obrovský zájem. Výroba se rozjížděla ve velkém, proto Baťa zakoupil v Německu první šicí stroje s ručním pohonem  
 
A to byl konečně průlom. Baťa odjíždí do Ameriky, aby odtud přivezl do české kotliny zámořský ekonomický model, který zde začíná slavit úspěch i přes fakt, že nově zaváděné reformy v podobě většího tlaku na dělníky spojené s nově zavedenými srážkami ze mzdy za špatně odvedenou práci nakonec vyústí ve stávku. V té samé době se Tomáš Baťa žení s dcerou správce vídeňské dvorní bibliotéky Marií Menčíkovou. Z tohoto svazku přichází na svět jeho jediný potomek, Tomáš Baťa mladší.
 
Tragické události první světové války Baťovi přejí. Dostává velkou zakázku na výrobu bagančat, firma posiluje, počet zaměstnanců se desetinásobně zvyšuje a Baťa i využívá levné pracovní síly v podobě ruských válečných zajatců. Baťa začíná expandovat s novými prodejnami i v ostatních městech. V roce 1923 má firma Baťa  již 112 poboček. Tomáš jako vážený podnikatel s heslem: „Chci pracovat pro všechny. Bojovat proti bídě,“ vyhrává volby na post starosty Zlína. Od této chvíle začíná aplikovat své ekonomické modely na celé město, které „přebudovává k obrazu svému“. Ze zlína se začíná jeho vlivem stávat téměř „polosoukromá“ metropol. V místních školách visí napsané jeho motto: „Neříkej, že to nejde, řekni, že to neumíš.“ Baťa se začíná zaměřovat na zahraniční obchod.
 
V letech 1926–1928 vzrostl export obuvi a firma Baťa ovládá více než polovinu československého vývozu. Ve firmě dochází k zavedení pásové výroby, po vzoru automobilových továren Henryho Forda a Baťa začíná navíc podnikat v dalších sférách v podobě gumárenského, chemického, textilního a  dřevařského průmyslu. 
 
12. července 1932 Tomáš Baťa zahynul spolu se svým pilotem Jindřichem Broučkem při letecké nehodě, když ve svém osobním letadle Junkers F 13 letěl do Švýcarska, aby se zúčastnil otevření nové pobočky v městečku Möhlin na břehu Rýna, kde byl přezdíván "Der tschechische Schuhkönig". V té době, kdy vrcholila velká hospodářská krize, měla firma Baťa pobočky již ve více než 60 státech.  
 
více ze společnosti >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]