ProfilyOlbram Zoubek (21.4.1926)

alt

 

Ještě než mohl pražský rodák tvořit umění, projevila se na něm originalita jeho vlastních rodičů při výběru křestního jména. Jeho matka totiž četla historickou novelu o olomouckém biskupovi Olbramovi, jehož rodina také pocházela z Prahy. S modelováním se seznámoval v sextě reálky na Sládkovském náměstí u profesora Miroslava Kužela. Od roku 1944 byl totálně nasazen v podniku Wegena v Praze na Letné. Sám se účastnil Pražského povstání a po válce se mu podařilo přihlásit na Vysokou školu uměleckoprůmyslovou (po neúspěšné přihlášce na AVU a následné praxi u sochaře Otakara Velínského).
Nejvýznamnějším životním učitelem mu tam byl profesor Josef Wagner. "Neučil nás, ale vedl. Wagnerova škola byla to nejlepší, co jsem mohl dostat," pěje na svého mistra chválu Zoubek. Pozdější sochařř přiznává, že se na čas nechal strhnout atmosférou začínajícího roku 1948, ale údajně ho toto nadšení opustilo, když spatřil z okna pušky milicionářského zástupu.

Navrátilce z vojny v začínajících padesátých letech nečekala na škole příležitost tvořit takové umění, jaké by si přál, tak raději po promoci v roce 1952 rekonstruoval již existující hodnotné památky – například Matyášovu bránu na Pražském hradě nebo sochy ve Vrtbovské zahradě. V roce 1951 se oženil se spolužačkou Evou Kmentovou, s níž měl dvě děti: dceru Polanu a syna Jasana.

Koncem padesátých let se seznámil s klasickou řeckou sochařskou tvorbou, což u něj vzbudilo vášeň k mytologii a humanismu. Jak sám prohlásil: „Nedokážu se ztotožnit s velikostí božskou. Nikdy jsem se proto nepokusil o postavu Krista. Ani světců. Dokážu se promítnout do postav, které stojí na zemi, které chybují, které mají lidské slabosti." V Československu se připojil k umělecké skupině Trasa.

Jeho nejznámějším uměleckým projevem po normalizaci byla pochopitelně posmrtná maska Jana Palacha po jeho sebeupálení, což v normalizaci vyvolalo potlačování jeho tvorby na veřejnosti, Zoubek se tedy znovu stal především restaurátorem.

Manželka Eva zemřela v roce 1980, o rok později si umělec vzal Marii Edelmanovou, s ní ž má dceru, jíž dal jméno své první choti. Po listopadovém převratu se vrátil k normální umělecké činnosti, z níž je nejpamětihodnější kontroverzní památník obětem komunismu na Újezdu.

více ze společnosti >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]