ProfilyRichard Nixon (9.1.1913 - 22.4.1994)

 

22. dubna 1994 zemřel Richard Nixon, 36. a 37. prezident Spojených států (* 9. leden 1913). Zapsal se do dějin této země na několik způsobů. Jedná se o doposud jediného politika, který byl zvolen dvakrát jak viceprezidentem (1953 – 1961) tak i prezidentem (1969 – 1973) USA. Navíc jde o jediného prezidenta této země, který byl donucen vzdát se svého úřadu. Stalo se tak v důsledku aféry Watergate.

 

Aféra Watergate byla odstartována 17. června 1972 nezákonným vniknutím pracovníků Nixonova týmu do sídla Demokratické strany USA ve washingtonském Watergate. Muži vydávající se za údržbáře se zmocnili dokumentů této strany a nastražili odposlech do těchto prostor. Vykonavatelé tohoto skutku byli bývalí agenti CIA a při vyšetřování se „kryli“ jako lupiči. Vyšetřování se vleklo po celé dva roky, aktéři vniknutí byli odsouzeni, postupně se ovšem podařilo rozkrýt jejich spojení s prezidentem Nixonem, na jehož pokyn jednali. O aféře jednal Nejvyšší soud USA a v Kongresu se vše schylovalo k impeachmentu, procesu směřujícím k odvolání prezidenta USA R. Nixona z úřadu.

 

5. srpna 1974 došlo ve vyšetřování a objasňování aféry k zásadnímu zvratu. Objevila se totiž nahrávka, na níž H.R. Haldeman hovoří před prezidentem Nixonem o aktivitách na zatajení vniknutí spolupracovníků jeho týmu do komplexu Watergate. 9. srpna 1974 v 11.35 hodin prezident Nixon podepsal rezignační dopis na svoji funkci, který odevzdal do rukou Henry A. Kissingera. Přesto se Kongres rozhodl pokračovat v zahájeném procesu impeachmentu, v jehož důsledku by (nyní již bývalý prezident USA) mohl být stíhán i trestněprávně. Nicméně Nixonův nástupce, 38. prezident USA Gerald Ford, mu udělil milost. Inu prezidentská ruka ruku myje.

 

Richard Nixon sice vstoupil do povědomí světa právě díky aféře Watergate a následku, který z ní vzešel, ale období jeho úřadování nebylo poznamenáno jenom negativními skutečnostmi. Na jeho popud byla se Sovětským svazem podepsána smlouva SALT I., která zaručila snížení strategických zbraní obou supervelmocí, zasadil se rovněž o normalizaci vztahů s Čínou. Angažoval se také ve vývoji vietnamské války. Zahájil stahování amerických kontingentů z Vietnamu, přičemž přesunul nejvýznamnější letecké údery na Kambodžu a Laos. Z ekonomických opatření, o něž se Nixon zasadil, jmenujme opuštění Brettonwoodského mezinárodního měnového systému, což znamenalo konec směnitelnosti dolaru za zlato.

 

Nixon přesto (dodejme – právem) představuje nelichotivý symbol vrcholného politika, který prosazoval své strategické cíle nelegálními, zločinnými prostředky. Nechtě tak vytvořil archetyp pro manipulátora se základními demokratickými hodnotami. V karikatuře pak splývá až s představou novodobého diktátora, jak se s tím můžeme setkat například v kresleném seriálu z budoucnosti Futurama, kde uchovaná hlava tohoto muže se stává prezidentem Zeměkoule a má velice nedobré vlastnosti…

více ze společnosti >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]