ProfilyWilliam Shakespeare (23.4.1564 - 23.4.1616)

 

Život a dílo Williama Shakespeara v sobě obsahuje mnoho zajímavého, nevšedního, geniálního, ale i podivného i zarážejícího. Na jedné straně jde totiž o nevšední postavu renesančního dramatického a literárního umění, na druhou stranu je to zosobnění otázky, není-li svět po dlouhá staletí klamán…

 

Shakespeare se narodil v Stratfordu – upon - Avon, v Anglii. Přesné datum narození u něj není jisté, je pouze známo, že 26.4. byl pokřtěn. 23.4. se stal preferovaným dnem k oslavě výročí kvůli chybě v textu z 18. století a v paměti lidí se udrželo i z toho důvodu, že se jedná též o datum dramatikovy smrti. Jeho otec John byl rukavičkář, matka dcera místního bohatého statkáře. William nebyl v žádném případě puritán, což osvědčil mimo jiné tím, že se musel oženit již v osmnácti letech s Anne Hathaway, které v době sňatku s tímto veleduchem anglické i světové dramatické tvorby bylo 26 let. Prvním dítětem v manželství byla dcera Suzanne, v následujícím roce se narodila dvojčata Hamnet a Judith. Syn zemřel z neznámých důvodů v 11 letech.

 

Shakespeare odešel ze Stratfordu do Londýna, kde se stal „divadelníkem tělem i duší“.


Jeho životopisci přesně neví, od které doby se William dal na dráhu autora divadelních her, jisté ovšem je, že počáteční díla vznikla kolem roku 1592, protože z té doby je zachycena první kritika jeho tvorby. Mapování Shakespearova života v tomto období je složité i vzhledem k tomu, že z doby mezi lety 1585 a 1592 nenašli historici o jeho osobě ani jedinou zprávu. Nicméně se soudí, že mohl začít dramaticky tvořit již někdy kolem počátku osmdesátých let šestnáctého století. Drtivou většinu svých her napsal William Shakespeare v létech 1594-1604. Nejdříve psal komedie, ale později se začaly objevovat i jeho tragédie, které byly samozřejmě uváděny na jevišti, ale postupně se jim dostalo i v tištěné podoby.


Z té doby jmenujme například Hamleta, Krále Leara a Macbetha. Naprostá většina Shakespearových děl byla, v souladu s dobovou normou, zcela bezostyšně převzata z cizích zdrojů. Láska Romea a Julie byla v Anglii zpopularizována původně v podobě básně Arthurem Brookem, jenž zase vycházel z francouzského překladu původního italského příběhu. Hamlet dokonce už před Shakespearem existoval jako divadelní hra, její text se nám bohužel nedochoval. Jako jediné originální drama se většinou uvádí jedna z jeho posledních – Bouře.


Shakespeare byl vůdčí osobností několika divadelních společností, které postupně vznikaly po zániku těch předešlých. Především jmenujme společnost Služebníci lorda komořího (Lord Chamberlain's Men), která vznikla po roce 1594, kdy skončil zákaz divadelních představení kvůli morové nákaze (1593-1594). William zde byl hercem a dramatikem. Jakub I. dal společnosti privilegium nazývat se Královská společnost (King's Men), což rozhodně dodalo tomuto souboru na věhlasu a důvěryhodnosti. Shakespearova společnost postavila nakonec i své vlastní divadlo – The Globe.

 

William Shakespeare není známý jenom jako dramatik, ale rovněž jako básník. Napsal totiž řadu sonetů, které se řadí mezi nejlepší svého druhu (vydány byly poprvé v roce 1609).

 

Spory kolem autorství Shakespearových her i sonetů neberou konce, přičemž hlavním argumentem pochybovačů je „podivuhodné“ vzdělání, kterým musel údajně autor her disponovat a také tím, že Shakespeare se ve své závěti nikde nezmiňuje o původních rukopisech. Nejznámějším kandidátem na „alternativního autora“ Shakespearova díla je Edward de Vere, 17.hrabě z Oxfordu. Další teorie v té souvislosti jmenují známého filosofa Francise Bacona nebo dokonce královnu Alžbětu I. Spory jsou ovšem natolik neprůkazné a přicházejí s tolika kandidáty na autorství, že si dnes akademici vyprávějí anekdotické prohlášení „Věřím že dílo Williama Shakespeara napsal někdo jiný téhož jména“. Nedávno se kontroverze stala námětem filmu Rolanda Emmericha, Anonymus. Je takřka jisté, že poslední hry nenapsal sám, ale přinejmenším ve spolupráci s jinými autory.

 

William Shakespeare zemřel roku 1616 v rodném městečku, kam se zřejmě vrátil o tři roky dříve. Často bývá vzpomínána kuriózní část jeho závěti, kde odkazoval své manželce „druhou nejlepší postel“, jeho první dcera se stala hlavní dědičkou.

 

více ze společnosti >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]