ProfilyElla Fitzgeraldová (25.4. 1917 - 15.6. 1996)

 

alt

 

25. dubna 1917 se v americké Virginii narodila velká světová jazzová zpěvačka Ella Fitzgeraldová. Byla nazývána „First Lady of Song“ a tímto titulem se honosila jistě po právu. Lze ji srovnat s velikostí a významem Louise Armstronga, dalšího vynikajícího amerického jazzmana.

 


Fitzgeraldová v mládí toužila po kariéře tanečnice, ale to jí nebránilo v tom, aby velice často poslouchala desky s nahrávkami Louise Armstronga a Binga Crosbyho, měla ráda i Conee Boswellovou. K umění ale měla tato žena poměrně dlouhou cestu, protože v jejích patnácti letech přišla o matku, která zahynula při autonehodě a záhy i o otce, který zemřel na infarkt. Není se tedy co divit, že si musela vydělávat na obživu a z nedostatku příležitostí přitom zabloudila do nevěstince, kde pracovala jako barmanka. Policie Spojených států Ellu poslala do církevní školy, kde však nevydržela dlouho a v roce 1934 se zúčastnila v Harlemu první pěvecké soutěže. Vybrala si songy z repertoáru Conee Boswellové a vyhrála. Díky tomuto úspěchu získala první angažmá v kapele Chicka Webba. V roce 1939, po kapelníkově smrti, založila vlastní kabaret.

Od roku 1950 nastal skutečný zvrat v její kariéře. Její manžel Norman Granz projevil vynikající vkus a dokázal provést ten nejlepší výběr textů i hudby pro její produkce. Později přilnula ke kontrabasistovi Ray Brownovi.
Ella Fitzgeraldová neovládala pouze interpretaci jazzových skladeb. Byla vynikající zpěvačkou soulu, gospelu, blues, koncertovala jak s orchestry tanečními, tak s jazzovými big bandy, byla schopna vystupovat na jevišti i za vlastního doprovodu na kytaru. Z jejích duetů jsou nejslavnější ty s Louisem Armstrongem. Postupně spolupracovala se všemi velikány amerického jazzu, vedle vzpomenutého Armstronga šlo i o Duke Ellingtona, Franka Sinatru, Bennyho Goodmana a další „nesmrtelné“.

Během svého bohatého, uměním naplněného života, obdržela 13 cen "Grammy" a vydala více než 40 alb.

Fitzgeraldová měla ke konci kariéry zdravotní problémy – musela mít kardiostimulátor a téměř neviděla, takže v této době musela při zpěvu na jevišti sedět. Její koncerty byly neustále vyprodané, popularita této zpěvačky pochopitelně překročila hranice Spojených států, měla své přívržence po celém světě. Zemřela 15. června 1996 v Los Angeles.

více ze společnosti >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]