ProfilyJosef Nesvadba (19.7. 1926-26.4. 2005)

 

Josef Nesvadba byl český spisovatel, jeden z nejvýznamnějších představitelů české sci-fi tvorby v období komunismu v Československu. Zemřel 26. dubna 2005 v Praze.

 

Nesvadba nebyl profesionální spisovatel, občanským povoláním byl lékař, psychiatr. Narodil se v Praze 19. června 1926 do učitelské rodiny – otec byl profesor na obchodní škole a matka učitelka. Svá studia zahájil na anglickém gymnáziu, které ovšem opustil v roce 1941 a střední školu dokončil na gymnáziu českém, maturoval až po ukončení okupace v roce 1945. Poté vystudoval lékařskou fakultu a věnoval se profesionálně psychiatrii, kde zaznamenal úspěchy při zavádění skupinové psychoterapie u nás.

 

Během studia medicíny se spřátelil s Ludvíkem Součkem, dalším průkopníkem české sci-fi tvorby. Toto přátelství bezpochyby ovlivnilo jeho uměleckou dráhu. V závěru studia medicíny se stal na jeden rok (1949-1950) scénáristou Československého filmu, nicméně po ukončení lékařské fakulty nastoupil do nemocnice v Teplicích. Od roku 1952 byl pak lékařem Armádního uměleckého souboru a působil rovněž u letectva – i zde jako lékař. Od roku 1956 do konce jeho profesního života byl zaměstnán ve Fakultní poliklinice v Praze. Nesvadba se stal předsedou sekce sci-fi při Svazu Československých spisovatelů. Pobýval dva roky ve Spojených státech a navštívil i vzdálené asijské destinace (ČLR, Vietnam). Byl předsedou české sekce WordSF a dvojnásobným laureátem ceny této organizace, v Československu získal titul zasloužilý umělec.

 

Umělecká tvorba Josefa Nesvadby měla počátky v jeho překladatelské činnosti. Díky počátkům studia na anglickém gymnáziu velmi dobře ovládal angličtinu a díky tomu se také seznamoval s anglo-americkou sci-fi tvorbou. Ta ho zaujala a inspirovala k vlastní práci na tomto poli. Počátky jeho tvorby jsou poznamenány dramatickou tvorbou – šlo o divadelní a rozhlasové hry. Mezi nimi jmenujme Ráno (1948), Výprava do Oceánie (1949), Svárov (1950). Pro jeho sci-fi tvorbu se stává stěžejní povídkový soubor Tarzanova smrt (1958) a Einsteinův mozek (1960), dále Výprava opačným směrem (1962) a poslední cesty kapitána Nemá (1966).

 

Nesvadbova tvorba v žánru sci-fi představovala určitý protipól k tvorbě Součkově, přinášela mnohdy zajímavý lidský rozměr do této literatury, ale mnohdy byla poznamenána opatrnějším přístupem jak v tématech, tak i vyústění zápletek, což nebylo ovšem nic nepochopitelné vzhledem k bdělému sledování tohoto „podezřelého“ tématu v naší literatury komunistickými ideology. Sám se setkal s nevůlí při vydávání jeho děl, například jeho kniha (román) Tajná zpráva z Prahy, kterou napsal v roce 1978, vyšla v podstatně přepracované a zkrácené podobě, v původním rozsahu byla vydána až v roce 1991 jako První zpráva z Prahy.

 

Nesvadba byl kreativní duch, je mimo jiné i autorem televizního seriálu Bambinot. Tvořil i po sametové revoluci, ale jeho vliv v tomto období již značně zeslábl díky rozvinutí široké palety námětů mladých autorů nesvázaných pravidly předešlého režimu. V každém případě je ale nutné uznat jeho velký vklad do rozvoje žánru vědecko-fantastické literatury u nás.

více ze společnosti >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]