ProfilyLeonardo da Vinci (15.4. 1542 - 2.5.1519)

 

Nejvýznamnější renesanční umělec (podle mnohých nejvýznamnější umělecká osobnost všech dob) Leonardo da Vinci se narodil 15. dubna 1542 a zemřel 2. května 1519.

 

Leonardo da Vinci se narodil notáři Pierovi a prosté venkovské ženě Catharině v obci Anchiano u městečka Vinci v Itálii. Nemanželský původ Leonarda neměl na rozvoj jeho osobnosti žádný podstatný vliv, protože, byť se jeho matka provdala za jiného muže než otce budoucího umělce, Pier se k synovi hlásil a zajistil mu blíže nespecifikované vzdělání. Z Vinciho mládí máme málo dalších ověřených zpráv, mezi ty jisté patří například poznatek, že to byl velmi silný mladý muž, který „mohl ohýbat železné pruty“.

 

Když Leonardo dovršil patnácti let, začal se učit malířskému umění v dílně Andrea del Verrochia, a to spolu s Botticellim, Lorenzem di Credi a Peruginem. Tato dílna se nacházela ve Florencii, městě, které výtvarnému umění velice přálo, což umění milovní turisté ví dodnes. Během učení ve Verrochiově dílně namaloval Vinci „Křest Krista“, na němž použil nové vlastní techniky malby. Verrochio údajně po spatření obrazu prohlásil, že už on sám nebude malovat a že nemá Leonarda co učit…

 

Od roku 1482 byl Leonardo da Vinci na dvoře vévody Lodovica Sforzy v Miláně. Začal zde vytvářet skupinu svých spolupracovníků a uměleckých přátel, lidí v mnohém případě věrných Mistru až do smrti. V Miláně žil a tvořil do roku 1499, kdy byli Sforzové vyhnáni z tohoto města a Leonardo se opět vrací do Florencie. Zde rozvíjí své matematické a další vědecké schopnosti pobytem u matematika Pacioliho. Zbývá se i anatomií a neopomíjí ani architekturu, kterou obohacuje o netradiční technická řešení a vylepšení. V tomto období (1503 – 1506) začíná malovat Monu Lisu, jež je nejslavnějším dílem nejenom tohoto umělce, ale nejspíše i světového malířství. Po roce 1506 Leonardo působil opět v Miláně, od roku 1513 se usadil na rok v Římě. Od roku 1516 pak dlel až do své smrti na pozvání krále Františka I. ve Francii.

 

Dílo Leonarda da Vinciho, jak ho známe ze současnosti, je pouhým torzem toho, co Mistr vytvořil za života. Mnohé jeho rukopisy byly totiž zničeny a tím pádem jsou nenávratně ztraceny. I tak jde o úctyhodný soubor děl nevyčíslitelné kulturní hodnoty. Z obrazů – vedle vzpomenuté Mony Lisy – jde například o obraz Madona ve skalách (1483 – 1493), Sv. Anna samotřetí (1501 – 1507), Poslední večeře Páně (1495-1498), Dáma s hranostajem (1488-1490) a mnoho dalších. Mimo výtvarná díla se zachovaly některé tzv. „Kodexy“, což byly Vinciho rukopisné soubory děl o anatomii, technice, přírodovědě. Sám Leonardo Vinci se měl zmínil o tom, že napsal kolem 120 knih. Ze zachovalých kodexů jmenujme Kodex Atlanticus, Kodex o letu ptáků, Anatomický kodex, Kodex Arundel. Vinci se snažil prosadit i v architektuře, ale žádné z jeho děl nebylo realizováno, dochovaly se pouze náčrty různých budov a jejich částí, z nichž je patrné, že kdyby dostal příležitost, byl by mistrem i zde. Leonardo da Vinci, jak je patrné z názvu jednoho z kodexů, se zabýval anatomií pro výtvarné účely, což bylo v jeho době nejenom novátorské, ale z ideologického důvodu i nebezpečné. Z jeho technických vizí jmenujme snahy o sestrojení létajícího stroje, válečných strojů podobných tanku, obleku pro pobyt pod vodou a mnohé další. Již z tohoto skromného výčtu je vidět, že šlo o vynalézavého ducha, velkého génia, jakých je za tisíciletí málo.

více ze společnosti >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]