ProfilyVěra Čáslavská (3.5.1942)

 

3. května 1942 se v Praze narodila významná česká sportovkyně, sportovní gymnastka a trenérka, která se rovněž angažovala jako sportovní funkcionářka. Věra Čáslavská je ovšem i sedminásobná olympijská vítězka, tedy velice významná osobnost našeho i světového sportu, protože takového úspěchu nedosahuje hned tak někdo.
 
Čáslavská také čtyřikrát zvítězila na mistrovství světa a jedenáctkrát na mistrovství Evropy. Je jasné, že všechny tyto úspěchy nalezly také odezvu v anketách konaných u nás a tak se Věra Čáslavská stala čtyřikrát Sportovkyní roku Československa. Funkcionářské úspěch Čáslavské zahrnují její předsednickou funkci Československého/Českého olympijského výboru v letech 1990 – 1996 a v letech 1995-2001 se stala členkou Mezinárodního olympijského výboru.
 
Čáslavská s věnovala závodně sportovní gymnastice od svých 16 let. Tuto premiéru zažila na mistrovství světa v Moskvě. Zatímco individuálně skončila na osmém místě, mimo jiné i svými výkony dopomohla celkově druhému místu týmu československých gymnastek. Ještě téhož roku obsadila Čáslavská druhé místo na mistrovství naší země a o rok později již mohla oslavit svoji první zlatou medaili. Tu vybojovala v polském Krakově na mistrovství Evropy za cvičení na kladině – přeskok. 
 
Další úspěchy na sportovním poli na sebe nenechaly dlouho čekat a Čáslavská přidávala do své sbírky medailí jeden vzácný kov za druhým. V tomto směru byly pro ni přelomovými Letní olympijské hry v Tokiu v roce 1964, kde se stala trojnásobnou olympijskou vítězkou -   jedna zlatá medaile byla za víceboj jednotlivců, další jí připadla za přeskok a za cvičení na kladině. Československé družstvo skončilo na druhém, stříbrném místě. Dortmund 1966 (mistrovství světa) přinesl opět významné úspěchy pro Čáslavskou i celé družstvo ČSSR. V roce 1967 v Amsterodamu, na mistrovství Evropy, pak Věra získala všechny zlaté medaile ve všech disciplínách, v nichž sportovní gymnastky soutěžily. 
 
Rok 1968 představoval důležitý mezník v životě Čáslavské. Jednak se úspěšně zúčastnila OH v Mexiku (zlato za víceboj, přeskok, bradla, prostná a stříbro za kladinu a v soutěži družstev). Na těchto olympijských hrách se také provdala za atleta Josefa Odložila. Při slavnostním ceremoniálu dala Čáslavská najevo protest proti okupaci ČSSR vojsky Varšavské smlouvy a hlavně SSSR, což jí sice politicky ublížilo, ale ne natolik jako člověku, který by pro republiku a její sport neznamenal tolik jako právě ona. V tomto roce (1968) byla Čáslavská dokonce vyhlášena sportovkyní světa. 
 
Věra Čáslavská při odporu proti stalinistickému režimu v Československu ještě před OH v Mexiku podepsala petici 2000 slov. V roce 1971  komunisté usoudili, že úspěchy ve sportu nemůžou překonat její odpor proti nim a vyloučili ji z ČSTV. Čáslavská tedy vystudovala Fakultu tělesné výchovy a sportu a věnovala se trenérské činnosti, částečně i v Mexiku (1979-1981). 
Po sametové revolucí se stala poradkyní prezidenta Havla pro sociální otázky a též jako jeho asistentka. 
 
více ze společnosti >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]