ProfilyJosef Váchal (23.9. 1884 – 10.5.1969)

alt

 
Josef Váchal, nekonvenční umělec, tvůrce velice zajímavého díla, se narodil 23. září 1884 v obci Milavče u Domažlic a zemřel 10. května 1969 v Studeňanech u Jičína.
 
Josef Váchal měl v sobě umělecké geny – jeho otec, Josef Šimon Aleš – Lyžec, byl totiž bratrancem Mikoláše Alše. O jeho nemanželského syna Josefa v dětství pečovala matka – Anna Váchalová.  Nicméně tato žena neměla v životě štěstí a rodinný statek v obci Jikavče byl exekučně prodán. Paní Váchalová v toto okamžiku odchází do Prahy, kde se stává služebnou, aby získala prostředky na obživu. Svého syna si s sebou nemůže vzhledem k okolnostem vzít, proto ho předává do péče babičky a strýce, kteří žijí ve Velvarech. Jelikož se jeho matka provdala za obuvníka Karla Hlaváčka, zůstává Josef Váchal stále na vedlejší koleji a matka o něj neprojevuje zájem. Žije dva roky ve Velvarech, ale posléze se opět stěhuje, nyní do jihočeského Písku k prarodičům Alšovým. Po nedokončeném studia gymnázia odchází v roce 1898 do Prahy. Otec, který se o chlapce přece jenom zajímal, jej dal do učení ke knihaři J. Waitzmannovi, jenž měl dílnu v Náprstkově ulici. Učení završil v roce 1902. V roce 1904 odchází do Bělé pod Bezdězem, kde nachází cestu k výtvarnému projevu – olejomalbě. Po návratu do Prahy na základě intervence jeho strýce Mikoláše Alše vstupuje do soukromé malířské a grafické školy Aloise Kalvody. Onu školu navštěvoval od r. 1904 do r. 1905.
  
Váchal se posléze vydává na svébytnou uměleckou dráhu, zakládá uměleckou skupinu Sursum (1910) a navazuje kontakty s tzv. „katolickou modernou“, která mu je blízká. Vedle křesťanského vlivu se v jeho díle projevuje zájem o okultismus. Velký vliv na jeho život i dílo mělo jeho nasazení ve světové válce od roku 1916. 
 
Jeho dílo bylo komplexní, Váchalovy knihy byly nejenom dílem slovesným, ale i výtvarným a knihvazačským. Pozornost si zasluhuje jeho Krvavý román (1924), úmyslně psaný jako snůška dobových tendencí brakové literatury a samozřejmě i další díla slovesná i výtvarná, která se dodnes velmi cení, jakými jsou například Ďáblova zahrádka aneb Přírodopis strašidel nebo Šumava umírající a romantická. V roce 1969 byl Váchal oceněn titulem zasloužilý umělec, ale jinak za komunistického režimu byl jeho vliv na čtenářskou a kulturní frontu maximálně potlačen. V současnosti existuje v Litomyšli muzeum Portmoneum, které je zasvěcené životu a dílu Josefa Váchala. 
 
Text: Jiří Kábrt 
 
více ze společnosti >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]