ProfilyOtakar Motejl (10.9.1932 – 9.5.2010)

 

alt

 

Otakar Motejl se narodil 10. září 1932 v Praze a zemřel 9. května 2010 v Brně. 

 
Otakar Motejl byl právníkem „tělem i duší“… Vystudoval Právnickou fakultu UK v Praze v nejednoduchém porevolučním roce 1955. Začal působením v advokacii – začínal na Slovensku, v Bánské Bystrici, v Krupině, Bánské Štiavnici a v Kremnici. Poté přenesl své působiště do Čech – do Kladna a nakonec skončil v Praze. 
Postupně se začínal vzdalovat původnímu působení v roli obhájce – advokáta a začal pracovat v Právnickém ústavu Ministerstva spravedlnosti (1966 – 1968), kde uplatnil spojení svých praktických zkušeností s hlubokými teoretickými znalostmi. Od roku 1968 do roku 1970 působil Otakar Motejl na Nejvyšším soudu ČSSR jako soudce.  Je nutné si správně uvědomit dobu, ve které došlo k tomuto jmenování, Motejl se totiž zapojil do práce na rehabilitacích nespravedlivě odsouzených, pro něž se právě v této době otevřel prostor. Již jako advokát se totiž zaměřil na obhajobu lidí šikanovaných komunistickým režimem. Mezi jeho klienty byla například Hana Marvanová, Jiřina Šiklová, členové skupiny The Plastic People of the Universe a mnoho dalších. 
 
Otakar Motejl pochopitelně v souladu se svým přesvědčením přivítal změny, které nastaly v roce 1989 -  již během demonstrací 17. listopadu se do nich aktivně zapojil pomocí zraněným demonstrantům, posléze se zapojil do práce Federálního shromáždění, kde působil v komisi vyšetřující právě tyto události.    
 
Motejl se aktivně zapojil do orgánů justice porevolučního Československa a České republiky. Od roku 1990 do roku 1992 byl předsedou Nejvyššího soudu ČSFR a poté až do roku 1998 předsedou Nejvyššího soudu ČR. Od roku 1998 do roku 2000 byl ministrem spravedlnosti ČR v sociálnědemokratické vládě. 18. prosince 2000 se stal volbou Poslanecké sněmovny historicky prvním Veřejným ochráncem práv. V roce 2006 byl do této funkce zvolen podruhé. 
 
Při hodnocení této osobnosti je nutné vyzdvihnout odborné i lidské kvality Otakara Motejla, je třeba vzpomenout jeho nekonformní postoje za komunistické diktatury, kdy dával své znalosti do služeb ochrany příslušníků disentu. Byl zároveň velice skromný, nesnažil se za každou cenu získat tu či onu funkci, spíše byl vyhledávaný pro různé exponované úřady v justici a oborech příbuzných. Připomínáme, že Otakar Motejl se stal Právníkem roku (2006) a v roce 2009 byl uveden v rámci stejné soutěže do síně slávy.   
 
Text: Jiří Kábrt 
více ze společnosti >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]