ProfilySalvador Dalí (11.5.1904 – 23.1.1989)

alt

 

 
11. května 1904 se narodil Salvátor Dalí, malíř proslulý svojí surrealistickou tvorbou. 
 
Dalí se narodil ve Španělsku, přesněji v Katalánsku, ve městě Figueres. Jde o menší, cca desetitisícové městečko. Dalího otec byl notářem, představoval zde tudíž „honoraci“, jakkoliv objektivně nepatřil mezi velké boháče. Salvador se rozhodl nepokračovat v rodinné tradici a dal se „na kumšt“, což sice vyvolalo drobný konflikt v rodině, ale otec záhy kapituloval a vybavil syna na studia v Madridu více než solidním zajištěním, odpovídajícím jeho majetku. Tak se Salvador Dalí hned na počátku kariéry odlišil od mnoha adeptů výtvarných múz, kteří ve velkém počtu „třeli bídu s nouzí“ a jen tak tak se dostali do vysněného ráje uměleckých celebrit. Nicméně přesto v umělci zůstává pocit určitého sevření autoritou rodinného prostředí, které se později odrazí v jeho díle, například v obrazu (a to již v jeho názvu) „Pliju na svou matku“. Tento obraz navíc – aby nedošlo k omylu – představuje Nejsvětější srdce Ježíšovo… 
 
Dalí o sobě tvrdil, že je potomkem Arabů, kteří v raném středověku (od roku 711) žili na Pyrenejském poloostrově. V tom právě ozřejmoval svůj příklon ke všemu fantastickému a bombastickému, co se pak objevovalo v jeho malbách, kresbách i sochách. Neobvyklé nebylo pouze Dalího dílo, ale i život, byl excentrik a výstředník, již na první pohled oslňoval pozorovatele svými kníry a jeho chování si v ničem nezadalo s vizáží. Později žil ve věži Galatea, kterou si sám navrhl. Zde posléze – 23. ledna 1989 – také zemřel.
Podle Dalího historiků a životopisců jeho nejdůležitější umělecké období trvalo dvanáct let – od roku 1922, tedy od vstupu na Školu krásných umění San Fernando v Madridu do roku 1934, kdy se uskutečnila první cesta umělce do USA. 
 
Malířské dílo Salvátora Dalího čítá na 1500 obrazů. Za jeho nejlepší obraz se považují Persistenci Paměti z roku 1931. Dalí – jakkoliv by někdo tyto souvislosti nehledal – vychází ve své malbě ze starých renesančních mistrů. Mistr nebyl pouze malířem, věnoval se i fotografii a filmu. Z filmové tvorby se zmíníme o  surrealistickém filmu Andaluský pes a natočil rovněž kreslený film – Destino (s Waltem Disneyem). 
 
Nejvíce Dalího děl se v současnosti nachází v muzeu Dalí Theatre and Museum ve Figueres, na druhém místě v četnosti jeho děl figuruje Salvador Dalí muzeum v USA, ve floridském St. Petersburgu. Jeho díla jsou ovšem rozseta i po dalších významných výtvarných muzeích na celém světě, protože Salvador Dalí stále přitahuje pozornost jak milovníků umění, tak obchodníků, protože tato díla jsou velice ceněna. 
 
Text: Jiří Kábrt 
 
více ze společnosti >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]