ProfilyBedřich Smetana (2.3.1824 - 12.5.1884)

alt

 

Bedřich Smetana je jedním z našich největších hudebních skladatelů. Narodil se 2. března 1824 v Litomyšli a zemřel 12. května 1884 v Praze. K tomuto datu – na Smetanovu počest – je vždy zahájen hudební festival Pražské jaro.

 

Smetana, křtěný německou podobou jména jako Fridrich, se narodil ve východočeské Litomyšli do rodiny sládka Františka, respektive Franze Smetany, který byl mimo jiné i podnikatelem v oboru potravinářského průmyslu. Měl pronajato několik pivovarů na východu Čech a budoucí génius české hudby se narodil v přízemí toho litomyšlského. Byl třetím dítětem svého otce z jeho třetího manželství. Tento muž měl za život celkem 18 dětí (Smetana byl v pořadí jedenácté) , z nichž jich přežilo jedenáct.

Hudební nadání se v rodině dědilo. Smetanova maminka Barbora Lynková je ze stejného rodu jako skladatel Jiří Ignác Linek a otec nadšeně amatérsky „muzicíroval“. Táta Bedřicha podporoval v pěstování hudby, naučil ho na housle a od pěti let ho nechal učit hře na klavír. Smetana již za studií na gymnáziu začal s pokusy o komponování. V té době se rodina přestěhovala do Jindřichova Hradce (1831). Smetana neměl ve škole úspěchy (na vysvědčení ho stíhaly nedostatečné), lépe se mu dařilo, až když přestoupil na školu v Německém (Havlíčkově) Brodě, kde se mj. seznámil i s Karlem Havlíčkem Borovským. Posléze se Bedřichovi podařilo přemluvit otce, a tak přestoupil na akademické gymnázium do Prahy (1839). Za rok ovšem Smetana oznámil tehdejšímu řediteli Josefu Jungmannovi, že se hodlá věnovat hudbě a končí se studiem. Nicméně otec génia byl jiného názoru a přeložil syna na premonstrátské gymnázium do Plzně, které také roku 1843 dokončil. Od tohoto roku žil Bedřich v Praze, kde ovšem zpočátku „nuzoval“, protože otec nehodlal podporovat jeho hudební aktivity. Ten za sebou již měl první skladby – kvapíky a čtverylky, napsal i menuet B dur a Galop bajadérek.    
Bedřich Smetana ovšem brzy navázal velmi užitečný vztah s rodinou Thunových. Byl přijat jako učitel hudby dítek hraběte Leopolda Thuna, jenž se stal celoživotním podporovatelem tohoto velikého skladatele.

Smetana se angažoval v bouřlivém roce 1848 dokonce i na barikádách, po potlačení nepokojů utekl k rodičům, ale posléze se do Prahy vrátil a za finanční podpory rodiny a známých otevřel v srpnu 1848 hudební školu na Staroměstském náměstí v Praze. Revoluce Smetanu inspirovala i hudebně, napsal např. Pochod studentské legie a Pochod Národní gardy.

V srpnu 1849 se Bedřich Smetana oženil s Kateřinou Kolářovou. V polovině 50. let ovšem zemřely tři z jeho čtyř dcer, což tohoto muže hluboce citově zasáhlo. I to možná mimo jiné přimělo Smetanu přijmout v roce 1856 místo ředitele Filharmonické společnosti v Göteborgu. V roce 1859 Smetana ovdověl a o rok později se znovu oženil, ale toto manželství se ženou o šestnáct let mladší nebylo šťastné. Ze Švédska se vrátil v roce 1861 a poté již až do konce života zůstal v Praze, kde se věnoval své tvorbě a českému kulturnímu životu. Závěr jeho života byl poznamenán vleklou chorobou a pro skladatele bohužel těžkým problémem, hluchotou.

Bedřich Smetana napsal devět oper, z nichž nejznámější jsou Prodaná nevěsta (1866) a Libuše (1872), symfonické básně Má vlast, Švédské písně a nedokončený cyklus Pražský karneval, napsal velké množství písní, sborových skladeb, orchestrálních skladeb, koncertních skladeb. Jde o zakladatele české národní hudby, génia, který má a stále bude mít co říci svým pozorným posluchačům.

 

Text: Jiří Kábrt
 

více ze společnosti >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]