ProfilyJan Saudek (13.5.1935)

 

alt

Tento významný český fotograf, výtvarník se narodil 13. května 1935 v Praze. Přišel na svět jako dvojče se svým bratrem Karlem. Jeho otec byl bankovní úředník, ale Jan rozhodně nehodlal otcovu kariéru kopírovat.

 

Válka Jana Saudka zanesla spolu s jeho bratrem do koncentračního tábora, který byl speciálně určený pro dvojčata. Na oba bratry se usmálo štěstí a oba přežili. Po válce začal Jan Saudek studovat grafickou školu v Praze a od roku 1950 pracoval jako produkční fotograf v tiskárenské firmě. V této době se začíná věnovat samostatné výtvarné činnosti, kreslí a posléze i fotografuje fotoaparátem Kodak Beau Brownie.
Léta 1954 – 1956 jsou poznamenána Saudkovou vojenskou prezenční službou, rok 1958 je ve znamení jeho první svatby. Od roku 1959 používá fotoaparát Flexaret 6x6.

 

Saudkovo umělecké zrání se završuje pobyty v zahraničí (koncem šedesátých let odlétá do USA). Jeho seznámení s Hughem Edwardem, který vedl oddělení fotografie na Institutu umění v Chicagu mělo vliv na jeho další růst na uměleckém poli. Saudek uskutečnil výstavy svých prací a seznámil tak veřejnost se svou tvorbou, která se čím dál tím více prosazovala a nacházela tak své místo mezi světovými fotografy. Jan Saudek se rád zapojoval do různých společných uměleckých projektů s umělci různých národností, vystavoval v různých metropolí, mimo jiného i v Paříži v muzeu moderního umění.

 

Jan Saudek je sice úspěšný umělec, ale podobně jako jiní tvůrci i on zažívá mnoho různých krizí, které v nejednom případě mohou končit tragicky. Například v roce 1986 se pokusil umělec o sebevraždu, která se mu naštěstí nepovedla.

 

Saudkova tvorba je originální, a to nejenom ta fotografická, ale i výtvarná. Nalézá ocenění ve světě – v roce 1990 například získal francouzský Řád umění a literatury. Je rovněž členem Spolku českých malířů. O Janu Staudkovi, jeho životu a hlavně tvorbě byla vydána celá řada publikací. Za všechny zde jmenujme knihu Jan Saudek, Galerie Mennour, 1999 a Saudek, nakladatelství Slovart, 2005, Jana Mrázková.

 

Text: Jiří Kábrt

 

více ze společnosti >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]