ProfilyMadeleine Albrightová (15. květen 1937)

alt

 

Není mnoho osobností, které se pouze vlastní pílí, bez předchozího zázemí vlivných známých, dostanou až do těch nejhornějších pater světové politiky. Není jich mnoho, ale Madelaine Albrightová jí docela určitě je.

 

Madeleine se narodila 15. května 1937 v Praze jako Marie Jana Korbelová. Jejím rodištěm se stal Smíchov, ale ten, stejně jako celé tehdejší Československo, musela záhy opustit. Rok 1939 a okupace nacistickým Německem přiměly prozíravého otce Madeleine, diplomata Josefa Korbela, aby dostal rodinu do Londýna.


Rodina Korbelova sice unikla smrtelnému nebezpečí, které hrozilo židovské rodině od zrůdných představitelů a pěstitelů árijské rasy, ale musela ihned čelit další formě válečného běsnění – nacistickému bombardování Londýna. Naštěstí se Korbelovým podařilo přežít i tuto nesmírně nebezpečnou situaci. Josef Korbel se dal do služeb československé exilové vlády, zatímco Medeleine v Londýně chodila do školy, kde dobře (až na zeměpis) prospívala. Je přitom zajímavé, že Albrightová byla vychována jako katolička a o svém židovském původu se dozvěděla až v dospělosti…z tisku.

 

Po válce se mohlo zdát, že pro Korbelovi nastaly konečně „zlaté časy“ a oni budou v klidu opět normálně žít v Praze. To by ale nemohl přijít únor 1948 a komunistický puč, který světa znalý Josef Korbel ihned odhadl jako počátek nové totality, která je pro ně stejně nebezpečná jako zrůdný nacismus. Emigroval s rodinou tudíž do Spojených států, do Colorada.

 

Madeleine absolvovala studium politologie na Wellesley College ve Švýcarsku, pro které získala stipendium. Dále se zapsala na postgraduální studium na Kolumbijské universitě. Zde obdržela diplom na Institutu ruských studií. Není bez zajímavosti, že se zde seznámila se Zbigniewem Brzezinskim, budoucím vlivným politikem a významným členem Demokratické strany.

 

To již ale byla provdána za novináře Josepha Medilla Pattersona Albrighta, který pocházel z rodiny kruhů vydávajících noviny. Manželství nebylo šťastné, manžel ji po 23 letech opustil kvůli jiné ženě.

 

Albrightová se díky svému vzdělání dala na dráhu političky, v první fázi se stala asistentkou demokratického senátora Edmunda Muskieho. Poté, co prezident Jimmy Carter přivedl do Bílého domu Zbigniewa Brzezinského, získala Madeleine místo v administrativě Bílého domu, měla na starosti vztahy s Kongresem a také zprostředkovávala komunikaci mezi Radou pro národní bezpečnost a ministerstvem zahraničních věcí, které v té době řídil její bývalý šéf Muskie. Vrcholu kariéry dosáhla Albrightová za prezidenta Billa Clintona. Nejprve se stala v roce 1993 velvyslankyní USA v OSN a posléze ji Bill Clinton jmenoval ministryní zahraničních věcí.

 

Madeleine Albrightová byla významnou osobností českého původu, která dosáhla světového věhlasu a nikdy přitom nezapomínala na původní vlast, přátelila se s Václavem Havlem a pomáhala naší mladé demokracii prosazovat své zájmy ve vztahu s americkou administrativou.

 

Text: Jiří Kábrt

 

 

více ze společnosti >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]