ProfilyAlbrecht Dürer (21.5.1471- 6.4.1528)

alt

 

Albrecht Dürer se narodil 21. května 1471 v německém Norimberku. Jedná se o významného malíře, grafika a teoretika umění.

 

Dürer se narodil jako třetí dítě z celkem osmnácti potomků jeho rodičů, jejichž kořeny lze nalézt až v dalekých Uhrách. Rodinné jméno Dürer znamená v podstatě „rodák z Ajtó“, což byla vesnice v Uhrách, odkud pocházel jeho dědeček („Ajtó“ jsou „dveře“ stejně jako německé „Tür“).


Kolem roku 1485 se Albrecht stal učedníkem svého otce – zlatníka. Otec byl se svým žákem jistě velice spokojený, ale mladý Albrecht se rozhodl trochu jinak – zatoužil po vlastní umělecké kariéře, a to v oboru příbuzném otcovu řemeslu – v malířství. Dürer starší synovi v jeho rozhodnutí nebránil, poslal ho dokonce do uznávané malířské dílny Michaela Wolgemuta, aby pochytil základy tohoto kumštu. Nicméně Albrecht Dürer nestudoval malířství pouze v dílně, zhruba v roce 1490 se vydal na umělecký „vandr“ po Německu, který probíhal nejspíše v počátkem ve směru na proslulý Frankfurt nad Mohanem, pokračoval nejspíše na Míšeň, která byla centrem tehdejšího moderního umění a nakonec skončil v Colmaru (Alsasko), kde zakotvil v dílně Martina Schongauera. Tento mistr, znalec nizozemského umění měl Dürerovi předat své zkušenosti právě z této oblasti, nicméně se tak nestalo, protože když Albrecht dorazil do jeho dílny (1492) zjistil, že mistr je mrtev.


Dürer pokračoval tedy ve své cestě do Basileje, kde se v středisku knihtisku stal rázem tovaryšem – specialistou na výrobu dřevořezů pro velké projekty.

 

V roce 1494 se Albrecht vrátil do Norimberku, kde ho čekalo překvapení v podobě nevěsty, již mu vybral jeho otec. Šlo o Agnes Fredovou. Umělec se s ní 7. července tohoto roku oženil. Nicméně za několik týdnů po svatbě Dürer odchází z Norimberku do Itálie. Údajně utíká před morem, ale je zvláštní, že cestuje bez své novomanželky. V Itálii, kterou navštívil později opět, Albrecht našel mnoho inspirace pro svůj umělecký rozvoj. Albrecht Dürer byl od roku 1512 ve službách císaře Maxmiliána I., který mu roku 1515 dokonce udělil doživotní rentu.

 

Albrecht Dürer zemřel 6. dubna 1528 v Norimberku na malárii, kterou se nakazil v Nizozemí. O úspěšnosti jeho života svědčí fakt, že jako dědictví zanechal 7000 zlatých, což ho „vyneslo“ do stovky nejbohatších občanů Norimberku. Z uměleckých vzorů, kterými se Dürer proslavil, vyrostl po umělcově smrti „byznys“ v podobě nesčetných napodobenin. Tak tomu bylo hlavně na začátku devatenáctého století, po roce 1830. Nicméně v každém případě je jasné, že dílo tohoto umělce patří mezi pilíře evropského i světového umění, srovnatelné snad pouze s dílem Leonarda da Vinciho.. Mezi významná Dürerova díla počítáme jeho autoportrét v kožichu (1500), Madonu s čížkem (1506), dále Růžencovou slavnost z roku 1506. Jeho dílo zahrnuje na více než 1100 kreseb, 34 akvarelů, 108 mědirytů a leptů, kolem 246 dřevořezů a 188 maleb. Tento výčet, pochopitelně, nemusí být konečný. Jeho dílo ovšem není veliké jenom svým rozsahem, ale hlavně kvalitou, nadčasovým poselstvím promlouvajícím k nám dodneška…

více ze společnosti >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]