ProfilyInka Zemánková (14.8. 1915 – 23.5. 2000)

 

Inka Zemánková se narodila 14. srpna 1915 v Praze a zemřela 23. května 2000 ve stejném městě. Jde o významnou postavu české populární kultury – šlo o populární, známou swingovou zpěvačku. A taky úplně neznámou traktoristku. Ale k tomu se ještě dostaneme.

 

U této ženy se vyskytuje několik pochyb o letopočtu jejího narození. Šlo samozřejmě o „kamufláže“ z prostého důvodu, který je zřejmý každé ženě a zvláště takové, která chce vzbudit obdiv publika (a hlavně mužů). Používala doklady i s letopočtem narození 1922 či dokonce 1925. Nicméně patnáctý, válečný rok je přitom nejpravděpodobněji jejím rokem narození. Prošla také změnami jména – narodila se jako Inéz Koníčková, později, když se jí ujala přítelkyně její matky v Praze, přijala jméno Zemánková. Umělecký pseudonym je prostě vzdycky stěžejní. A jméno Koníčková by bylo vhodné maximálně v porno branži. 


Dětství neměla Inka nejradostnější. Ve dvou letech jí zemřel otec (na souchotiny) a tak ji nějaký čas vychovávala teta a pak se přestěhovala s matkou do východních Čech – do Pardubic a do Hradce Králové. Čekalo ji ovšem další stěhování, a to až na Slovensko, do Bratislavy. V Hradci Králové se setkala se světem hudby – začala se učit hru na klavír. V Bratislavě pak získala první umělecké angažmá v baletním souboru Slovenského národního divadla u Ely Fuchsové. Hudební základ, který se zde snoubil samozřejmě s talentem byl položen.


Maminka Inky však během jejího pobytu na Slovensku rovněž zemřela a tak se Inka, jako talentovaný sirotek dostává do Prahy, kde žije u rodinné přítelkyně, podle níž dochází ke změně jejího příjmení.

 

V Praze se počíná její kariéra. Zpívala s orchestrem Bobka Bryena (1938) a poté spolupracuje s orchestrem Blue Music Karla Slavíka, s orchestrem Karla Vlacha i s Melody Boys R.A. Dvorského, také účinkuje v tělese Jaroslava Maliny. První desku nahrála s Karlem Vlachem a posléze přišly první filmové role, z nichž největší slávu získala ve Fričově Hotelu Modrá hvězda, kde zazněl její největší hit Slunečnice. V dubnu roku 1940 se provdala za Václava Holuba.

 

Období po roce 1948 znamenalo pro Inku Zemánkovou přetržení její slibné kariéry. Strana a vláda jí neprve předložili pořadavek společně s nařízením, že své koncerty bude zahajovat budovatelskými písněmi a pak jí pro jistotu zakázali vystupovat úplně. Důvod byl prostý. Proč by měl pracující lid dopřávat sluchu prvorepublikové primadoně. A její známé šlágry se přeci mohou vždycky přezpívat socialisticky angažovanějšími umělci.

 

Ince začaly nedobré časy. Jistý čas dokonce pracovala jako traktoristka. To ji přimělo ke koncertování v jiných zemích, v Polsku, Švýcarsku, Německu, ve Francii. V roce 1984 se pak podruhé provdala. Zbytek svého života dožívala v klidu zapomění. Zemřela v roce 2000 krátce po smrti svého druhého manžela.

 

Inka Zemánková představuje velice zajímavou postavu české hudby a zaujímá v ní oprávněně své pevné místo.

 

Text: Jiří Kábrt

více ze společnosti >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]