ProfilyKrálovna Viktorie (24. 5. 1819 – 22. 1. 1901)

alt

 

Britská královna Viktorie se narodila 24. května 1819 v Londýně. Šlo o jedinou dceru čtvrtého syna krále Jiřího III. , prince Eduarda Augusta, vévody z Kentu a Strathearnu a princezny Viktorie Sasko-Kobursko-Saalfeldské.

 

Byla příslušnicí tzv. hannoverské dynastie. Stala se tak poslední příslušnicí této dynastie na britském trůnu. Viktorie nebyla pouze královnou Británie (na jejíž trůn nastoupila 20. června 1837), ale také první císařovnou Indie (od 1. května 1876).

 

Královna Viktorie se narodila v Kensingtonském paláci v Londýně za vlády Jiřího III., jejího dědečka. Viktorie se stala nástupnicí na britském trůnu po smrti Viléma IV.Vychovatelkou budoucí panovnice se stala baronka Luisa Lehzenová z Hannoveru. Ta ji nejprve naučila německy, až po dosažení třetího roku věku byla Viktorie seznámena rovněž s jazykem anglickým a francouzským. Je také zajímavé, že se svým budoucím manželem (bratranec Albert) se seznámila v 17ti letech.

 

Mladá královna se provdala za Alberta v roce 1840 a nedlouho poté na ni byl spáchán atentát. Uskutečnil jej osmnáctiletý Eduard Oxford, jenž byl zprvu za svůj čin odsouzen, ale následně své odpovědnosti zbaven pro nepříčetnost. V období květen – červen 1842 byly na panovnici uskutečněny další dva atentáty, které tato žena přežila. Onen druhý byl navíc proveden výstřelem z pistole nabité papírovými kuličkami.

 

V roce 1861 zemřel na tyfus manžel královny Albert. Královna po celý zbytek života nosila za svého manžela smutek oděna vždy v černých róbách. Sama Viktorie byla v pozdním věku zase v ohrožení života když v roce 1887 byla naplánována destrukce Westminsterského opatství v době přítomnosti královny. Plán irských anarchistů byl však odhalen před jeho uskutečněním.

 

Vláda královny Viktorie trvala 63 let a 7 měsíců a představuje v tomto směru rekord, na nějž útočí nynější panovnice královna Alžběta II. Doba, v níž Viktorie žila a stála v čele monarchie, byla pro Británii časem rozmachu vojenského, politického i hospodářského a podle ní se často nazývá obdobím viktoriánským.

 

Text: Jiří Kábrt

více ze společnosti >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]