ProfilyEduard Vojan (5.5. 1853 – 31.5. 1920)

alt

 

Dnes si připomínáme 92. výročí úmrtí Eduarda Vojana, významného herce, který ovlivnil domácí umění a zábavu.

 

Eduard si od mala příliš nerozumí s úřednickým otcem, který možná kvůli posedlosti rodinným jménem „Vojan“ chce pro svého jediného syna vojenskou kariéru. Kvůli odmítání takového života svého potomka nechává přeřadit z reálky do litografického učení. Vojan mladší se přes všechny ústrky snaží o hereckou kariéru, nejdříve v malostranském souboru Thalia.

 

Usmířit se s otcem se Eduardovi nikdy nepodaří, ale coby člen různých divadelních souborů si nemůže stěžovat na nezájem. V 16 letech opouští domov a 24.2. 1869 se stává členem souboru Jiljí Kramera, kde dostává krásně znějící úlohu „hrdinský milovník“ a následovně střídá mnoho venkovských štací u různých společností. Od roku 1881 byla jeho činnost spojena s plzeňským souborem pod vedením Františka Pokorného. V této době se, bohužel neúspěšně, pokoušel stát členem souboru Národního divadla. Po dalším vedoucím divadla, Pavlu Švandovi ze Semčic, se dokonce pokusil teatr převzít, ale nedostal tehdy přislíbené peníze na provoz a místo toho přešel znovu ke Švandovi, na jeho pražská a brněnská představení.

 

Právě během působení ve Švandově smíchovském souboru se začal Vojan profilovat coby herec schopný silné diferenciace jednotlivých postav bez pózování a přehrávání – stylem, který byl rychle označen jako „psychologický realismus“.

 

V roce 1888 se konečně Eduard dostal na prkna Národního divadla, ale na kýžený úspěch u mainstreamového publika si musí ještě nějaký čas počkat. Konkrétně do roku 1894, kdy si jej Vilém Mrštík vyžádá do hry Maryša coby Francka. On i jeho herecký styl jsou rázem obdivováni a Vojan dostává jednu důležitou roli za druhou od všech možných světových autorů. V Národním divadle je jeho kariéra úzce spojena s režisérem Jaroslavem Kvapilem. Národní divadlo reprezentuje i v zahraničí, jako například na návštěvách v Záhřebu nebo v Bělehradu.

 

Během herecké činnosti měl Vojan několik velkých lásek, ale oženil se až v roce 1895 s Růženou Štěpánkovou ze zámožné rodiny. Jejich obě dvě dcery, Olga a Milada, zemřely předčasně – byť Olga přežila svého otce o dva roky. Manželka Růžena žila až do roku 1946.

 

Text: Jiří Kábrt

 

více ze společnosti >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]