ProfilyJakub Arbes (12.6. 1860 – 8.4. 1914)

alt

 
Jakub Arbes je ryze český spisovatel, můžeme říci i „zápecník“, protože během svého života příliš necestoval a zůstával věrný České zemi. Narodil se i zemřel nejenom v Praze, ale v obou případech šlo Smíchov, tedy v té době se vlastně nejednalo o naše hlavní město, ale o město položené ve značné blízkosti. 
 
Arbes pochází z poměrně hodně chudých poměrů a proto se také neměl věnovat studiím, ale praktickému řemeslu – obuvnictví. Nicméně tento muž si vybojoval své postavení v životě skvělými výsledky ve škole. Byl tedy poslán na nižší reálku u sv. Jakuba a zde se seznámil s dalším budoucím velkým českým spisovatelem – Juliem Zeyerem. Pot= pokračoval na studiích na vyšší německé reálce v Mikulandské ulici. Tu poznal jiného velkého českého spisovatele, Jana Nerudu, jako učitele češtiny. Na této škole byl do roku 1859, poté vystudoval polytechnu, ale přes své vzdělání se věnoval po celý život žurnalistice a spisovatelskému umění. 
 
Žurnalistickou dráhu zahájil v roce 1867 v redakci časopisu Hlas, poté pracoval ve Vesně kutnohorské. V roce 1868 se stal redaktorem Národních listů v Praze, v roce 1877 byly přejmenovány na Naše listy a Arbes se stal jejich majitelem. V období 1873 – 1874 strávil Arbes 15 měsíců ve vězení za své názory šířené v médiích. 
 
Arbes pracoval dále jako novinář, ale je známý i jako spisovatel, zvláště jako zakladatel nového literárního útvaru – romaneta. Tím je například jeho próza Newtonův mozek (1877). Nicméně napsal i sociálně laděné Štrajchpudlíky (román, 1883) , román Anděl míru a mnoho dalších děl. 
 
více ze společnosti >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]