ProfilyElvis Presley (8.1.1935 – 16.8.1977)

 

 
White Trash, znamená něco jako „Bílý odpad“, v přeneseném slova smyslu „nejnuznější spodina“. A právě z tohoto prostředí se 8. ledna 1935 v malém domku v Tupelu v Mississippi , zrodil král.
 
Elvis Presley se narodil v půl čtvrté ráno jako dvojče o půl hodiny dříve narozeného Jesse Garona, který se ovšem narodil již mrtvý. Příchod na svět tudíž nebyl příliš optimistický. Právě naopak. Hospodářská krize vrcholila a navíc, tři roky po Elvisově narození, putoval jeho otec do vězení. Padělání směnky soud ocenil na dva roky a rodina ztratila střechu nad hlavou, kterou měla v duchu amerických tradic (minulých i těch budoucích) na splátky. Tíživá situace tak semkla malého Elvise s matkou natolik dohromady, že se z ní postupem času vyklubala velký fikxace, která se projevila v pozdějších letech, kdy budoucí rockenrollový bůh strmě stoupal po schodech slávy k celosvětové nehynoucí popularitě.
 
„Věřím v Bibli. Věřím v to, že vše dobré pochází od Boha. Nevěřím, že bych zpíval tak, jak zpívám, kdyby to Bůh nechtěl.“ (Elvis Presley)
 
Traduje se, že s koncem války, v roce 1945 malý Elvis vyhrál pěveckou soutěž s písničkou o staré ovečce, což byl počátek jeho pěvecké kariéry. Tradovat se to může, ale fakt je, že skončil až pátý a odměnou mu byla cena v podobě celodenní vstupenky na kolotoče. Ovšem na faktu, že ve svých jedenácti letech dostal svou první kytaru něco bude. Strejda Vernon ho naučil první akordy. Tenkrát bylo in country a blues.
 
Elvis ukončil střední školu v roce 1953 a začal dělat řidiče. Rád si zpíval nejen za volantem a tak ho napadlo, že by mohl udělat mamince radost. Ve studiu Sun Records tedy nahrál jako dárek pro ní, za 3 a čtvrt dolaru, dvě populární balady té doby a jeho pěvecký talent všechny tak omráčil, že si z toho sedli na zadek. Tak to je taky blbost a fáma. Elvis mamince jako dárek koupil totiž růžového Cadillaca a do studia Sun Records zašel až čtyři měsíce po jejích narozeninách. Z čistě pragmatických důvodů. Chtěl prorazit a chtěl na sebe upozornit. A na zadek si z něj taky hned nikdo nesedl. Majitel společnosti Sam Phillips tou dobou hledal „bělocha s černošským hlasem“ a ten Elvisův se mu hodil. První písně blues  That's All Right (Mama) a bluegrass Blue Moon of Kentucky.natočili až v létě roku 1954. Ale ani zde se nejednalo o pronikavý úspěch, který by všechny omráčil. Černošská hudba tehdy nikoho moc neoslňovala. Ovšem na hvězdu lokálního charakteru to stačilo.
 
Průlom se konečně podařil až s rokem 1955 a je spojený s Elvisovým manažerem Tomem Parkrem, který se stal až do Elvisovi smrti jediným mužem, terý ho beze zbytu ovládal. Elvis změnil nahrávací studio, přešel k velké nahrávací společnosti RCA Records (ve sutečnosti Parker přesvědčil RCA Records, aby Elvise od Sun Records odkoupili) a o rok později zabodoval se svým singlem Heartbreak Hotel. Amerika i Anglie kvičeli blahem. Konečně se stal hvězdou. Hvězdou hodnou televize, která jeho talent rychle šířila, stejně jako filmu, který se snažil na jeho stále rostoucí popularitě přiživovat v podobě mnoha blbých cajdáků, které si dnes člověk, až na pár výjimek, může pořídit, nebo pustit převážně z nostalgických důvodů. Jeho prvním filmem byl Love me Tender z roku 1956 a není asi náhodou, že úplně stejně se jmenuje jedna z Elvisových nesmrtelných pecek.
 
V tu dobu byl již Elvis hvězdou nejvyšší svítivosti, nicméně přesto jej čekal nástup na vojnu, kterou strávil na americké základně v Německu, kde poznal svoji budoucí manželku, tehdy čtrnáctiletou Priscillu Beaulieu. Před oltářem se spolu potkali až v roce 1967. S Elvisovým ukončením vojenské služby přichází šedesátá léta a rocenroll už moc netáhne. Elvis však boduje svým albem Elvis is Back.  Zpívá cajdáky, hraje ve stále blbějších filmech a propuká Beetlemánie. To Elvisovi ani trochu nechutná. Nejde o peníze, jde o to, že už není nejlepší a jediný ze kterého si fanynky rvou rodidla. Koncem šedesátých let (1968) se tedy pokouší o comeback. Ve velkém stylu, samozřejmě. Ten vychází alespoň na nějakou dobu.
 
Sedmdesátá léta už nejsou tak růžová. Elvis tloustne, pochutnává si na prášcích a rozvádí se s Priscilou (1973). Pořád mu to ale ještě zpívá, jeho koncerty jsou vyprodané, gloriola nesmrtelnosti hudební legendy zajištěna. Jehp osud však spěje ke dni 16. srpen 1977.
 
Toho dne ráno je Elvis nalezen svojí snoubenkou Ginger Aldenovou mrtev na podlaze koupelny ve svém domě v Memphisu. Kolem jeho nečekané a nenadálé smrti se okamžitě vyrojuje spousta dohadů a domněnek – od předávkování drogami, až po únos mimozemšťany. Jiné téze zní, že nikdy nezemřel. 
 
Koronerova zpráva je však jednoznačná: Elvis Aaron Presley, jeden z nejlepších zpěváků této planety, zemřel 16.8.1977 na srdeční infart. Jeho dům, zvaný Graceland, se proměnil v muzeum a stal se druhým nejnavštěvovanějším domem v USA hned po Bílém domě.
 
 
více ze společnosti >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]