ProfilyMatěj Kopecký (24.2.1775 – 3.7.1847)

 

 
Když se řekne Matěj Kopecký, člověka hned napadne slovo Kašpárek. Je to tak jméno Matěje Kopeckého je nerozlučně svázáno s loutkovým divadlem, českým národním obrozením a loutkou Kašpárka. Ovšem faktem rovněž zůstává, že k divadlu se tento legendární český loutkář, dostal hodně velkou oklikou a až téměř na sklonku svého života.
 
Matěj Kopecký se narodil 24. února 1775 v Libčanech, v rodině loutkoherce Johanese Kopeckého. Díky kočovnému způsobu rodiny (Matěj byl označován jako dítě potulného kejklíře) moc do školy nechodil a již v šestnícti letech jej otec zanechal jako poddaného malého panství Lažanského na Blatensku. Odtud mladého Kopeckého čekala cesta do Prahy, kde se alespoň vyučil nějakému řemeslu – hodinařině. 
 
V roce 1795 osud dvacetiletého Matěje zavál do jihočeských Mirotic, kde se zamiloval do Rozálie Holzäpfelové, kterou si posléze vzal. Její otec, pláteník ho pak přesvědčil, aby pracoval v podinném podniání a tak se Matěj stal kočovným kramářem a trhovcem. O dva roky později získal loutkářskou licenci a pokoušel se pokusil využít zkušenosti získané od otce. Jenže v tu chvíli do jeho života zasáhly Napoleonské války a Matěj ve stejném roce narukoval na vojnu.
 
Z války se vrátil až po dlouhých jedenácti letech v roce 1808. Jako vojenský vysloužilec – invalida. Aby zabezpečil sebe i svou rodinu,  živil se jako cestář, kramář i jako hodinář. Obchodoval mimo jiné i s knoflíky avelbloudí srstí. Společně s tím ale rovněž zájmově provozoval loutkové divadlo, které se nakonec přeci jenom stalo jeho osudem. Navzdory všem vlasteneckým legendám o bohatém mirotickém občanovi, který po zhoubném požáru města, začal šířit vlasteneckou osvětu pomocí loutek na venkově, faktem zůstává, že onen legendární Matěj Kopecký s Kašpárkem požádal o jednoroční licenci na provozování mechanických představení ve svých čtyřiačtyřiceti letech, v roce 1819. Tu pak musel každoročně prodlužovat. V té době čekala jeho žena patnácté dítě.
 
Všechno ostatní již sedí. Pro většinu lidového publika, hlavně na venkově, byl Matěj Kopecký a ostatní loutkoherci, jedinými nositeli české divadelní kultury. Kopecký samozřejmě nebyl ve svém „podnikání“ osamocen. Společně s ním na českém venkově fungovaly i loutkářské rody Maiznerů, Kočků, nebo Viničtích. Ti všichni byli kulturními průkopníky na venkově stejně jako zprostředkovatelé nové myšlenky osvícení i národního obrození. Jenže Matěj měl svého Kašpárka a ten se stal hitem.. I díty tomu začal z tohoto kočovného společenství vyčnívat. Vesle kašpára bylo Kopeckého oblíbeným tématem her pověst o Faustovi.
 
Ale nebyl to jen Kašpárek, kdo Matěje Kopeckého „udělal“. Podíl na jeho glorifikaci jakožto nejvýznamnějšího loutkoherce své doby  podpořilo zejména vydání her z jeho repertoáru sepsané synem Václavem (1862) a hlavně kresby mirotického rodáka Mikoláše Alše. Ten dal fiktivnímu obrazu Matěje Kopeckého symbolickou platnost.
 
Poslední měsíce svého života prožil Matěj Kopecký v Kolodějích nad Lužnicí u svého přítele Václava Šonky, kde také  3. července 1847 zemřel. Byl pochován v Týně nad Vltavou. V úmrtní knize napsáno, že zemřel "komediant z Mirotic, vdovec a žebrák". 
 
Se svou ženou, která zemřela v Miroticích roku 1841 měl Matěj Kopecký celkem 15 dětí, dospělosti se dožilo jen šest z nich. Z toho jenom tři - synové Josef, Václav a Antonín - se věnovali dále rodinné loutkářské tradici, která s jejich dalšími potomky přežívala dále. 
 
více ze společnosti >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]