ProfilyJosef Kajetán Tyl (4.2.1808 - 11.7.1856)

 

 
Josef Kajetán Tyl je v dějinných souvislostech vnímán nejen jako  český dramatik, novinář a spisovatel, ale rovněž jako vlastenec, miláček národa a hlavně ten, kdo má na svědomí českou státní hymnu. 
 
Realita však je trochu jiná. Tyl měl k ušlechtilé a příkladné morálce stejně tak daleko jako má vegetarián  daleko k pořádnému fláku masa, 
 
Už jeho taťka, vysloužilý vojenský hudebník Josef František Till byl trochu jiný. Ten si třeba rád měnil své jméno Nejprve z Tilla na Týla a nakonec na Tyla. Ještě jako Till si vzal mlynářskou dcerku Barboru a svět byl od 4.2.1808 bohatější o budoucího slavného českého dramatika.
 
Tyl vystudoval gymnázium, nedokončil Filosofickou fakultu Univerzity Karlovi a pracoval jako účetní. Divadlo a novinařinu dělal ve volném čase. Byl součástí redakce časopisu Jindy a nyní (ten se později změnil na dnes známé Květy) stejně jako se před svou kariérou účetního angažoval v Hilmarově kočovné společnosti, kde se seznámil s herečkou a operní zpěvačkou Magdalenou Forchheimovou. Ze sexu se stal vážný vztah a nakonec, roku 1839 i svatební obřad.
 
Jedno se Tylovi vzít nedá. Byl činorodý. Vydával časopis Vlastimil, po něm Pražského Posla a taky se pokoušel založit noviny pro vesnice – Selské noviny, ale tento pokus brzy ztroskotal.Stál i za zrodem Kajetánského divadla, psal divadelní hry a v jedné (té jeho legendární) zazněla poprvé písnička Kde domov můj. Že se ona hra jmenovala Fidlovačka aneb žádný hněv a žádná rvačka a že se ta herká písnička stala národní hymnou, ví dnes každé malé dítě.
 
Co však děti neví, je fakt, že Josef Kajetán kromě své manželky „brousil“ i její mladší sestru Annou Forchheimovou-Rajskou, které postupem času udělal sedm dětí. Manželka, starší ségra, tudíž jejich teta je vychovávala. Stejně nemohla mít děti, jediný potomek, kterého s Tylem zplodili se narodil mrtvý. Příběh skoro jako z divadelní hry. A Tyl se divadlu věnoval opravdu hodně. 
 
V roce 1835 dal dohromady ochotnickou společnost, která hrála české hry ve Stavovském divadle, kde později začal působit jako dramatik, obdržel taky cenu Matice české a zlatý prsten za literaturu a byl nazýván miláčkem českého národa. Bohužel neuměl moc dobře zacházet z penězi a byl věčně švorc.
 
Josef Kajetán Tyl často užíval pseudonymy, například H. Horský, Horník, Jan Vítek a další. Jablko nepadlo daleko od stromu.
 
Byl zvolen sice poslancem do říšského sněmu, nicméně aby uživil svou početnou rodinu, snažil se úřadům zavděčit oslavnými texty na mocnáře – v roce 1853 například napsal oslavné díkuvzdání za nezdařený atentát na Františka Josefa I. Miláček českého národa si rychle uvědomil na které straně je krajíc chleba dobře namazaný, ale moc mu to nepomohlo. Těmito aktivitami si udělal hodně nepřátel, z divadla ho vyhodili a dluhy narůstaly. Byla to doba porážky revoluce a Bachova nařízení, které způsobilo cenzuru a vyhazování herců z divadel. 
 
Konec už je smutný. Po vyhazovu z divadla odešel ke Zollnerově kočovné společnosti, de během putování od štace ke štaci těžce onemocněl na tuberu a nakonec 11.7.1856 zemřel jako chudák v Plzni. Krátce po jeho smrti se narodil jeho nemladší a poslední potomek.
 
Ač Tyl zemřel v bídě, pohřeb měl bohatý. Zúčastnily se ho nespočty lidí a poslední sbohem mu daly prostřednictvím písně Kde domov můj.
 
 
 
více ze společnosti >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]