ProfilyGeorge Harrison (25.2.1943 – 29.11.2001)

 

 
Jestli čekáte, že George Harrison byl fenomenálním kytaristou již od útlého dětství, jste vedle jako Yoko Ono, která si myslela, že její avantgadní umění překoná popularitu Beatles. George  sice dostal první kytaru již ve třinácti, ale zvysoka na ní kašlal. První akordy na ní ho totiž začal učit hrát až Paul McCartney, když spolu začali kámošit na střední. 
 
Nejmladší člen skupiny Beatles se společně se třemi sourozenci narodil Louise a Haroldovi Harrisonovým v britském Liverpoolu a měl poměrně klidné dětství. Chodil sice na stejnou základku jako jeho pozdější kámoš John Lenon, nicméně v tudobu se ještě neznali. Osud totiž chtěl, aby se poznali až o mnoho let později. To když Paul McCartney založil hudební skupinu. Ta se nejprve jmenovala Johnny and the Moondogs(1958) o rok později se přejmenovala na The Silver Beetles a teprve až za další rok se i tento název zkrátil na pouhé The Beatles. A na hudebním nebi zazářila hvězda.
 
Z George Harrisona se sice stal výtečný kytarista, nicméně tvůrčí talent moc bouřlivě neprojevoval. Zato během natáčení Perného dne projevil svou náklonnost k modelce Pattie Boydové. Vzali se 21. ledna 1966, ale láska na celý život z toho nebyla. O čtyři roky mu jí začal šoustat Erik Clapton a byl z toho rozvod. George měl zrovna v té době své veselé období, kdy si pochutnával na LSD a marihuaně. A taky začal hrát na sitar, což je taková ta indická kytara. No a od sitáru už nebylo daleko k hnutí Hare Krišna. George se stal jeho významným představitelem a propagátorem. Nicméně díky této východní filozofii se zbavil své závislosti na drogách.
 
Ještě než se Beatles stali minulostí, vyzkoušel si George i sólovou kariéru, nicméně žádný oslnivý úspěch se z jeho dvou alb nevyklubal. Tak si alespoň v roce 1974 založil vlastní gramofonovou firmu a začal si užívat s bejvalkou Roda Stewarta modelkou Kathy Simmons. Inu umělci, no. Ale ani tady to nedopadlo jako v pohádce, „kdy spolu žili šťastně až do smrti“. Tak se aspoň zamiloval do mexičanky Olivie Trinidad Ariasové, sekretářky firmy A&M, jež distribuovala desky jeho společnosti a měsíc před svatbou, 1. srpna 1978, se jim narodil syn Dhani Harrison.
 
Když pak v roce 1980 zastřelili Johna Lenona, pro George to byla těžká rána. Stáhl se do ústraní a věnoval se jen filmové produkci a své rodině. O rok později pak Lenonovi věnoval píseň All Those Years Ago, kde se mimo jiné zpívá "Mluvil jsi o lásce a oni s tebou jednali jak se psem.“ Nicméně, co se muziky týká, George byl zářným příkladem toho, že „starého psa novým kouskům nenaučíš“. Naprosto odmítal nové hudební styly a když už něco vydal, tak okázale kašlal na propagaci. Není divu, že jeho sólová tvorba neslavila úspěch.
 
A tak George dožil ve stínu svého slavného jména spojeného s Beatles. Nic výrazného se mu sólově nikdy nepodařilo vytvořit. 29. listopadu 2001 pak podlehl rakovině plic. Byl spálen a jeho popel byl nasypán do indické posvátné řeky Gangy. 
více ze společnosti >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]