ProfilyPol Pot (19.5.1928 – 15.4.1998)

 

 
Když se rozhlédnete po bizarní zahrádce světových dějin, v níž se urodil nejeden z krvavých diktátorů, jméno Pol Pot se zdá být téměř přehlédnutelným. Ovšem při bližším prozkoumání tohoto psychopatického produktu libujícího si v totalitě, zjistíte, že se jedná o opravdu výstavní kousek. Kambodžan známý jako Pol Pot se totiž pokusil vytvořit komunistický ráj na zemi. Vytvořil peklo.
 
Pol Pot, vlastním jménem Saloth Sar se narodil někdy v březnu roku 1928, tedy v době, kdy Kambodža byla ještě součástí francouzské Indočíny. Později si datum narození změnil na 19. květen. Proč? Protože mohl. Totalitní diktátor totiž může všechno, jak Pol Pot v následujících letech více než jen teoreticky dokázal.
 
Jeho otec byl bohatý venkovský sedlák a tak se mladému Salothovi mělo dostat i luxusu vzdělání. Saloth však žádný velký myslitel nebyl. Intelektuál už vůbec ne a tak střídal školy, někde propadl a nakonec vzdělání završil vystudováním technické školy v Phnompenhu, kde složil závěrečné zkoušky a obdržel stipendium, aby mohl ve studiu pokračovat ve Francii. Tam strávil tři roky, ztratil stipendium a musel se vrátit zpět do Kambodže. Vrátil se jako marxista. V Paříži totiž začal koketovat s komunismem, který vystřídal jeho původně vlastenecké odhodlání zbavit svou zemi francouzských kolonizátorů.
 
Po návratu do vlasti v lednu 1953 odešel do východního pohraničí ke komunistickým povstalcům z Viet Minhu (budoucí Vietkong), v následujícím roce se vrátil do Phnompenhu, kde se plně oddal práci v protokomunistické Lidové revoluční straně Kambodže. Nakonec, když se podařilo založit ilegální kambodžskou komunistickou stranu, známou jako Rudí Khmérové, Pol Pot byl samozřejmě členem tvrdého jádra. Později se stal vůdcem. V té době byl svým okolím vnímán jako charismatický, milý, zdvořilý a mimořádně přesvědčivý člověk. Jak je u diktátorů obvyklé, Pol Pot byl skvělý manipulátor a řečník.
 
V šedesátých letech se Pol Pot motal mezi Vietnamem a Čínou během hledání spojence. Nakonec si vybral Čínu a s její podporou zahájili v roce 1968 Rudí Khmérové povstání, které vrhlo Kambodžu do pětileté občanské války. 17. dubna 1975 obsadili Phnompenh, svrhli vládu monarchy Lon Nola a nastolili v Kambodži nejhorší hrůzovládu, jakou dějiny poznaly. 
 
Sociální experiment, pokřivené převedení marxistických ideálů v realitu vyústilo v Demokratickou Kampučii, jež se na několik let stala peklem na zemi. Není divu, Pol Pot se jednou, ve slabé chvíli dokonce přiznal, že oněm „tlustým Marxovým spisům vlastně nikdy moc nerozuměl“ Vzal si z nich tedy co se mu hodilo, zrušil města, peníze i obchod a proměnil celou zemi v jeden obrovský pracovní lágr v němž zahynula zhruba jedna třetina kambodžské populace. Hrůzovládu nakonec ukončila až válka s Vietnamem.
 
Vláda Rudých Khmérů byla svržena a jejich zbytky, včetně Pol Pota, se stáhly zpátky do džungle, kde se pohybovali hlavně na západě Kambodže u thajských hranic na území, které ovládali. Pol Pot se tak soustředil na boj s Vietnaqmem, za což se mu dostalo podpory jak prezidenta Regana, tak i železné lady Thatcherové. Inu, mezinárodní politika je svinstvo.
 
Pol Pot sice na oplátku ustoupil od myšlenky komunistického státu, nicméně pořádek ve svých řadách byl stále jeho prioritou. V jeho zájmu nechal zavraždit velitele vojska Rudých Khmerů Son Sena, kterého podezíral ze zrady, což byl začátek jeho konce.
 
Ze strachu před dalšími čistkami, byl svržen a odsouzen k doživotnímu domácímu vězení. V něm 15. dubna 1998 zemřel přirozenou smrtí ve spánku. Jeho mrtvé tělo pak Khmérové spálili na hromadě odpadků a starých pneumatik.
 
více ze společnosti >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]