ProfilyHans Christian Andersen (2.4.1805 – 4.8.1875)

 

 
Když se vysloví jeho jméno, 90 procent lidí napadne jedno slovo: „pohádkář“. Ovšem v tom milém slova smyslu. Pohádkářem je dnes všeobecně označován užvatlané hovado, kterému není třeba věřit ani nos mezi očima.
 
Hans Christian Andersen byl však pohádářem v pravém slova smyslu. Psal pohádky pro děti, z nichž se mnohé staly klasikou. Třeba ta o ošklivém káčátku z nějž se později stane krásná bílá labuť. Na, když se podíváme na Andersonův život, mnohému dojde, odkud vzešly kořeny třeba této pointy.
 
Hans Christian Andersen totiž pocházel z hodně chudých poměrů. Otec byl chorý švec, matka na sklonku svého života alkoholička, nevlastní sestra prostitutka a dědeček z otcovy strany pomatenec. Celá rodina žila a spala v jedné místnosti. V takovém prostředí člověka napadají různé věci. Třeba příběh o princezně spící na hrášku.
 
Jelikož po smrti otce rodina třela bídu s nouzí, na školu nebyl čas a Andersen putoval ro fabriky vydělávat peníze. Taky rád četl a milival loutkové divadlo. Jedno takové, malé si postavil. Zároveň přečetl kompletní Shakespearovo dílo. Později ho dokonce znal nazpaměť. Když dospěl, rychle utekl do Kodaně, kde se neúspěšně pokoušel uchytit nejprve jako loutkoherec a později jako zpěvák.  Zde se mu podařilo vydat svou první knihu Duch v Palnatokově hrobě a hlavně seznámit se s ředitelem divadla Jonasem Collinem, který mu zajistil stipendium na gymnáziu ve Slagelse, odkud později přešel na školu v Helsingøru, kde zůstal až do roku 1827. 
 
A Hans psal a psal a psal. Zpočátku byl stále na někom závislý, ale postupem času se mu konečně začalo dařit. Inu, trpělivost růže přináší. Do svých děl obtiskl neradostné dětství, stejně jako svou odlišnost, terou si začínal stále více palčivěji uvědomovat. Jeden z nejznámějších pohádkářů světa byl totiž navíc homosexuálem a třeba taková Malá mořská víla tak vyjadřuje podobenství jeho lásky k mladému Edvardu Collinovi, kterému napsal: „Chřadnu kvůli Tobě jako kvůli krásné Kalábrijské nevěstce… mé city k Tobě jsou ženské. Ženskost mé povahy a naše přátelství musí zůstat tajemstvím.“   
 
Ovšem mladý Collin nebyl jediným mužel, po kterém pohádkář Andersen vzdychal. Zamiloval se i do dánského tanečníka Harloda Scharfa a mladého knížete Výmarského. Ovšem jen platonicky. Tehdy byla homosexualita nežádoucí. A dost možná byl Andersen podobojí, o čemž svědčí i jeho náklonnost k operní zpěvačce Jenny Lindové, přezdívané švédský slavík, která ovšem Andersena brala spíše jako bratra. Pohádka Slavík je zřejmě inspirovaná právě touhou po Lindové. Nebo prostě v tom měl jen zmatek a tak ho nakonec historie definovala jako asexuála. 
 
Konec nebyl veselý, jak už to u konců bývá. Na jaře roku 1872 Hans Christian spadl z postele a vážně se zranil. Již nikdy se zcela neuzdravil. Zemřel 4. srpna 1875 v domě zvaném Rolighed nedaleko Kodaně. Jeho pohřeb, kterého se zúčastnil i král Kristián IX., byl vyhlášen dnem národním smutku. Je pochován na Assistenském hřbitově v Kodani.
 
více ze společnosti >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]