ProfilyGuy Fawkes (13.4.1570 – 31.1.1906)

 

 
Do historie vstoupil jako neúspěšný atentátník. Postupem času se stal symbolem spravedlivé anarchie. Cesty osudu jsou nevyzpytatelné. Fawkesův život byl jednoduchý, největších zvratů se dočkal až po své smrti.
 
Guy Fawkes se narodil jako druhé dítě ze čtyř 13. dubna 1570 advokátovi yorského soudu Edwardu Fawkesovi, ve městě Stonegate, Yorkského hrabství. Jeho oba rodiče byli jako většina tehdejších obyvatel  stoupenci anglikánské církve, avšak když se Fawkesova matka po smrti jeho otce provdala za katolíka, mělo to na tehdy osmiletého Guye velký vliv. Z mladého Fawkese se tak postupem času stal přesvědčený římský katolík, což nasměrovala jeho životní dráhu určitým směrem.
 
Jako mladý odmítl setrvávat ve svém rodišti, prodal svůj veškerý movitý majetek zděděný po otci a vrhl se do víru osmdesátileté války. Zde samozřejmě v zájmu své víry bojoval po boku katolického Španělska a definitivně zpřetrhal své vlastenecké city k Anglii. Jejím králem Jakubem I,. jež byl protestantského vyznání silně opovrhoval, jako kacířem a netajil se názorem, že by Anglii prospělo jeho svržení. Nebo, ještě lépe, odstranění. A jeho výroky nakonec našly správné „uši“. Angličtí katolíci svého krále rovněž, pro jeho protestantství a fakt že se proti katolické víře tvrdě vymezoval, nenáviděli a tak se v jejich nitru rodilo odvážné spiknutí, jež mělo později do dějin vstoupit jako Spiknutí střelného prachu.
 
V čele spiknutí stál jistý Robert Catesby a jeho plán byl prostý. Vyhodit do vzduchu Westminsterský palác, v době zahajovacího jednání parlamentu a smést tak z povrchu krále a s ním i většinu protestantská aristokracie. A Guy se stal základní součástí tohoto plánu. Právě on, jako spiklenec s největšími válečnickými zkušenostmi, měl totiž 5.11.1905 zapálit doutnák vedoucí k velkému třesku.
 
Spiknutí však díky varujícímu dopisu zaslanému katolíkům zasedajícím v parlamentu selhalo a Guy, jako neznámý atentátník, byl při prohlídce podzemí paláce odhalen a zadržen. Spolu se sudy plnými střelného prachu. Jako zločinec byl na přímý rozkaz krále okamžitě mučen, aby prozradil jména svých spojenců.  Guy odolával několik dní a nakonec 9.11. tedy čtyři dny po svém zadržení podepsal plné doznání čímž osud Spiknutí střelného prachu, definitivně zpečetil. 
 
Na sklonku ledna se konal soud. Verdikt byl předem jasný. Jen se rozhodovalo o způsobu smrti. Státní zástupce žádal trest uvláčení k smrti za koněm a následné rozřezání těl a jejich vystavení jako varování pro ostatní královy nepřátele, ale soud nakonec rozhodl, aby byli spilenci „jen“ oběšeni.
 
31.1.1606 byl tak Guy Fawkes oběšen před cílem svého útoku - Westminsterským palácem a na počest jeho dopadení a zhatění atentátu na krále se začala v Anglii slavit tzv. Fawkesova noc. Jeho osud tak nebyl ani zdaleka u konce, jak se dozvíte v tomto článku! 
 
více ze společnosti >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]