ProfilyEmanuel Moravec (17.4.1893 – 5.5.1945)

 

 
Tak to se nám ten Emanuel pěkně vybarvil. Od vojáka rakousko-uherské armády, přes legionáře a důstojníka armády mladého Československa, až po protektorátní symbol kolaborace s fašisty.
 
Emanuel Moravec se narodil 17. dubna 1893 v rodině pražského obchodníka a už v pubertě ukázal svým opuštěním římskokatolické církve jistou svéhlavost spojenou s odporem k vládnoucím Habskurkům. Zároveň si však moc dobře uvědomoval, že člověk hlavou zeď neprorazí a tak s vypuknutím první světové války mašíroval společně s ostatními vojáky císařské armády, do boje. 
 
V roce 1915 Moravec upadl do ruského zajetí a tak začal bojovat na druhé straně barikády. Nejprve jako velitel kulometné čety 1. srbské dobrovolnické divize, kam byl přidělen poté co mu byla zamítnuta žádost o ruské občanství, později jako čechoslovácký legionář. A už v té době to byl tak trochu kryplík, jak dokazuje jeho odhalený podvod, kdy lživě (ve snaze vylepšit si svou vojenskou pozici) o sobě tvrdil, že je vystudovaný inženýr.
 
A jako legionář se Moravec rovněž pokoušel o svá první literární díla. Byl ambiciózní a tak není divu, že si ho záhy všiml generál Milan Rastislav Štefánik a tak se Moravec 31. 1. 1919 stává jedním z pracovníků politicko-informačního oddělení Ministerstva vojenství ČSR na Sibiři. Ovšem Moravcova pouť plná promněnných a neproměněných byla teprve na začátku. Zapletl se do pokusu o povstání proti Alexandru Vasiljeviči Kolčakovi, sbouchl sedmnáctiletou Rusku Helenu, kterou si pak vzal a ve finále byl označen za neschopného vojenské služby. A tak se vrátil do čerstvě vzniklého Československa.
 
Zde se mohl vrátit nejen k profesionální armádě, ale současně i sudovat Vysokou školu válečnou v Praze.Jistě objevují se u něj nějaké finanční nesrovnalosti, ale to se prostě stává. Stejně jako se stane, že člověk objeví nadrženou osmnáctiletou lolitku a svou ruskou manželku kvůli ní kopne do zadku. Takové věci se prostě stávají i lepším publicistům, než byl Moravec. Emanuel totiž začal publikovat své převážně levičáské názory. Pod pseudonymem, samozřejmě, to je větší sranda a nehrozí moc problémů, když se to náhodou přepískne. Za článek k dvacátému výročí bitvy u Zborova dokonce získal Baťovu cenu za nejlepší novinářský článek.
 
A blíží se nám třicátá léta, kdy je Moravec považován za vojenského odborníka. Taky mocně obdivuje tatíčka Masaryka a splu s ním nadšeně pošilhává po fašistické Itálii. Duče mu je nejspíš sympatický. Hitler nikoliv. Tvrdě se proti němu ve svých článcích vymezuje. Stejně jako vůči německému fašismu. Moravec v tom má trochu zmatek. Nechápe že fašismus, ať italský, nebo německý, je stále tentýž. V čem má ale jasno dokonale, je nedotknutelnost státních hranic. Podporuje a propaguje hradní politiku a když dojde k mnichovskému diktátu prezidenta Beneše za jeho ústupky k smrti nenávidí. Taky opíchá šestnáctiletou služku, udělá jí dítě a stávající manželku klasicky kopne do zadku.
 
S příchodem okupace a Protektorátu má Moravec „bobky“. A to velké. Uvědomuje si jak ve svých článcích nadával německým fašistům a tak má strach, že s ním náckové udělají krátký proces. Nestane se tak a Moravec je pozván do Německa. Ne do koncentráku, ale na výlet, aby se mohl přesvědčit co Hitler pro svou Říši dokázal udělat. Moravec se vrací nadšený a fašisti mají nového nohsleda, který se skámoší i s K.H.Frankem. A samozřejmě na tom neprodělá. Heydrichovi přísahá věrnost, staršího syna pošle na frontu a mladší se zoceluje v Hitlerjugend. Nová manželka se stává profesionální udavačkou. Za protektorátu hodně výnosné povolání.
 
V roce 1942 si Moravec svou kolaborací vysomroval místo ve vládě. Je ministrem osvěty a kultury a nestrpí opozici. Fašistům leze do zadku stále hloupěji a když je zabit Heydrich vychází z jeho hlavy návrh na odměnu 10 milionů pro udavače. Spoluobčany přesvědčuje o nutnosti spolupracovat s Němci tak vehementně až si vyslouží v Londýně naplánovaný atentát. Naštěstí pro něj, jeho atentátníky, parašutisty Cupala a Švarce, zabije Gestapo dřív než se k němu dostanou. 
 
Konec přichází 5. Května 1945, kdy v Praze začíná Pražské povstání. Moravec vidí, že je všechno v hajzlu. Že se blíží konečná. Cestou za K.H.Frankem je jeho auto pod palbou povstalců. Řidič to sekne obklikou. Auto se však porouchá. Všechno je špatně. A tak když se řidič dá do opravy motoru, Moravec tasí zbraň a prostřelí si hlavu. Ušetřil katovi oprátku, ovšem svou sebevraždou proslulosti největší české kolaborantské svině, stejně neutekl.
 
více ze společnosti >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]