ProfilyEnver Hodža (16.10.1908 - 11.4.1985)

 

 
Hodža byl další známý komunistický diktátor, který se vzhlédl ve Stalinových metodách. A ve svém diktátorském díle byl natolik důsledný, že ve finále usoudil, že Albánie je jedinou socialistickou zemí na světě.
 
Mladý Enver nebyl prototyp chudého proletáře, který se vypracoval a chtěl soudruhům přinést dobro. Naopak pocházel z bohaté rodiny a jeho motorem byla touha o samostatnosti nezávislé Albánie. V době, kdy se albánským králem stal proitalský Ahmet Zogu si Evžen vyzkoušel formu protestu v albánské politicko-studentské frakce, která požadovala Zogovo svržení a když ta byla vládními vojáky rozprášena měl tím pádem za sebou revolucionářský základ. Klasika. Tudíž už jen zbývalo, aby si přičichl ke komunistickým idejím. Toho se mu dostalo ve Francii a mladý revolucionář, připravený dělat velké věci, byl na světě.
 
A doba mu nahrávala. Albánie připojená k Itálii zažívala své fašistické období, což bylo živnou půdou pro propagaci komunismu, jakožto opozice. 8. listopadu 1941 dochází k založení komunistické strany Albánie, v jejímž ústředním výboru Hodža samozřejmě nesmí chybět a po založení Osvobozenecké fronty Albánské, která sdružuje všechny Albánce proti nenáviděnému fašismu. Což se samozřejmě neobejde bez obětí. Albánské komunistické ideje se tak mohou ověnčit hrdinstvím a Hodža na postu vrchního předsedy strany se stává hrdinou, který porazil fašismus v Albánii. Bohužel za cenu vysokých obětí.
 
V lednu 1946 je vyhlášena Albánská lidová republika, komunistická strana se stala stranou masovou, později jedinou povolenou a socialismus se v Albánii projevuje klasickými kejklemi. Od znárodňování, až po likvidaci opozice. Samozřejmě jsou rovněž, po vzoru SSSR zakládaná zemědělská družstva a důraz je kladen i na průmysl. A třeba přiznat, že Hodžovi se daří. Jeho socialistický model začíná fungovat. Díky školství odstraňuje negramotnost obyvatelstva a dostává do té doby zaostalou albánii jak do RVHP, ta i do Varšavské smlouvy. Zároveň s tím je ale značně nedůtklivý. Jak není po jeho, následuje okamžité radikální pořešení situace. A to nejen v případě politických odpůrců, kteří jsou za sebemenší projev nesouhlasu, okamžitě popraveni. Enverova tvrdohlavost se týká i zahraniční politiky. 
 
Když se nepohodne s Titem, bortí svazky s Jugoslávií, poté co Chrusčov kritizuje kult Stalina, kterého Hodža uznával jako svůj největší vzor, ochladnou styky Albánie se SSSR a doma mezitím likviduje vše církevní. Proletáři přeci v boha nevěří. Ty musí věřit v socialismus. A tak Hodža budoval dál svou socialisticky spravedlivou společnost s kamarádskou orientací na Hočiminův komunistický Vietnam, Polpotův zrůdný experiment v podobě republiky Nová Kampučia a samozřejmě s rudou Čínou. V roce 1968 vystupuke Albánie z paktu Varšavské smlouvy, na protest proti intervenci vojsk OVS v Československu. 
 
V roce 1976 byla přijata nová ústava a Albánská lidová republika přejmenována na Albánskou socialistickou lidovou republiku a o dva roky později Enver zavrhl Čínu pro její proamerický přístup.Není divu, že se Albánie se za tu dobu dostala do naprosté mezinárodní izolace a její zaostalost se i přes snahy o rozkvět, prohloubila. Šlo jen o to, aby lidi žili v socialistickém ráji. Tak je Hodža izoloval rovněž a jediné co tak znali, byla jen realita jejich všedních dní. Hodža tak naplnil význam pojmu Totalita opravdu měrou vrchovatou.
 
Enver Hodža zemřel 11. dubna 1985 v Tiraně ve věku 76 let. Jeho nástupcem se stal Ramiz Alia.
 
více ze společnosti >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]