ProfilyNikola Tesla (10.7.1856 - 7.1.1943)

 

 
Mág ve světě elektromagnetismu; sok Edisona, který v zápalu boje vynalezl elektrické křeslo, aby dokázal, že střídavý proud je životu nebezpečný; vynálezce mající na kontě přes 700 patentů. 
 
Technicky založený syn pravoslavného kněze si vymohl, že může studovat fyziku a matematiku, až když onemocněl cholerou. Rodák z chorvatské vesnice, původem Srb, se v tehdejším Rakouském císařství na studiích cítí trochu nesvůj, přesto v něm však profesoři poznali génia. Po smrti otce mu bohužel došly finance, na dokončení studií v Grazu a tak se musel - génius, negénius - přesunout do Prahy na levnější školu, kde si pochvaloval příjemnou mentalitu zdejších lidí, která mu svou bezprostředností a otevřeností připomínala tu srbskou. 
 
Tesla byl hodný kluk a génius, jen k majetku neměl jaksi vztah, všechno už od dětství štědře rozdával chudším. I později trhá šek za odměnu, aby nebral práci lidem v továrně. A asketický přístup má i k ženám. 
„Ženy by mi jen odváděly pozornost od vědy a já bych se nemohl plně věnovat svému poslání.“ Údajně byl až tak důkladný, že podstoupil kastraci.
Navíc byl prý striktním vegetariánem a trpěl silnou bakteriofóbií, kvůli které nevycházel ven bez rukavic. Jinak byl ale k sežrání.
 
Tesla nebyl jen průkopník využití střídavého elektrického proudu. Dodnes je autorem mnoha vynálezů, které reprezentují několik desítek tisíc stran textu a za nimiž se skrývá neúnavná práce mnoha let jeho plodného života.
 
Dnešní mladá generace o mnoha z nich neví, neboť nachází ve svých učebnicích u Teslových vynálezů jiná jména - jména těch, kteří je upravili a přizpůsobili pro modernější využití. Tak objev točivého magnetického pole byl přisouzen Ferrarisovi, fyziologické účinky vysokofrekvenčních proudů, které Tesla objevil už v roce 1891, byly nazvány po ďArsonvalovi, Teslovy vysokofrekvenční generátory jsou známy jako konstrukce Fesendena, Alexandersona a Goldschmidta. 
 
Totéž platí o jeho průkopnické práci v oboru bezdrátové telefonie a telegrafie, která byla přiznána Marconimu bez ohledu na to, že Marconi použil Teslovy objevy a vynálezy. Marconi za ně dokonce dostal Nobelovu cenu. Komise, která mu jí udělila, zpětně přiznala omyl, podle stanov Nobelovy ceny jí však nebylo možno ani Marconimu odebrat ani Teslovi přidělit Im memoriam. Dalším důvodem, proč Tesla dnes není tak populární jak by si zasloužil, je jistě fakt, že je jeho dílo laikům nesrozumitelné.
 
„Každý ví co je to televize. Málokdo už ale ví, jak televize funguje. Způsob jakým funguje, to je z 90% Tesla, “ řekl o tomto problému slavný vědec Stephen Hawking. Inu, skuteční géniové jsou pro nás asi spíš podivínové a blázni a někdo „normálnější“ se pak často a rád chlubí jejich peřím. 
 
Tesla po autonehodě umírá sám, jako velice chudý muž v hotelovém pokoji. Jeho pohřeb financují imigranti ze Srbska, kde starosta New Yorku pronáší: „Nikola Tesla zemřel. Zemřel jako chudý muž, ale byl jedním z nejužitečnějších lidí, kteří kdy žili. To, co vytvořil, je velké a jak čas bude ubíhat, bude se jeho dílo stávat čím dál tím větším.“ Tesla si jako velký vlastenec přál odpočívat v pokoji v Srbsku. Urna s jeho popelem nachází se dnes v muzeu Nikoly Tesly v Bělehradě.
 
text: Marie Řeháková
 
 
 
  
 
více ze společnosti >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]