ProfilyDaniel Defoe (16.9.1660 – 24.4.1731)

 

 
Když se řekne Defoe, ke jasné, že Robinson. Ztroskotanec Robinson Crusoe, který se ve skutečnosti jmenoval Selkirk a strávil několik let na pustém ostrově totiž z Daniela Defoe udělal světově proslulou literární hvězdu.
 
Na samém počátku se Defoe vlastně jmenoval jen Foe. Daniel Foe, který se narodil někdy kolem roku 1660. Kdy přesně, to se neví, ale datum jeho narození bylo nakonec stanoveno na 16.9.19660. 
 
Foe si totiž hodně rád hrál na záhadného a svůj život opentlil mnoha smyšlenkami. Trochu paradox na to, že je dnes považován za předního zástupce realismu. Ale znáte to. Kovářova kobyla, vždy chodí bosa. Vždyť i to jeho, dnes světoznámé jméno, vzniklo jen proto, aby si Foe mohl připadat zajímavějším a důležitějším. Danielovi totiž nechutnalo, že má prosté kořeny (fotr byl řezník a taky dělal svíčky, což nebylo zrovna nic moc) a tak si ke svému jménu začal ke konci devadesátých let 17. století přidávat aristokraticky znějící "De". Později tvrdil, že je spřízněný s šlechtickým rodem De Beau Faux Inu takový krmelec. Fantazie je nakonec pro spisovatele podstatnou věcí.
 
Defoe taky moc nemusel svého katolického krále, byl totiž protestantem a tak se králi Jakubovi vymezoval kdekoliv a kdykoliv to šlo, čímž si pochopitelně vykoledoval nejeden problém. Po porážce mohutného lidového povstání drobných sedláků a tkalců (1685), jehož se zúčastnil, se musel skrývat, Za své kritické dílo The Shortest Way with the Dissenters, vydané roku 1702, byl na pět měsíců vězněn a za ironický pamflet navrhující řešení konfliktu mezi státní, anglikánskou církví a puritány byl odsouzen na pranýř. V té době ale už měl svůj početný fanklub, který k pranýři místo shnilých rajčat a exkrementů přinesl květiny.
 
Defoeův život byl vůbec zajímavý. Když se pokoušel obchodovat, málem si rozbil hubu a skončil do konce života jako zadlužený zkrachovalec. Nedal se ale a postavil se nepřízni osudu. Vyráběl cihly a tašky, založil svoje vlastní noviny a později, jako tajný agent ve státních službách, připravoval v roce 1707 sjednocení parlamentů Anglie a Skotska. Nikdy se netajil svým rasismem, jakákoliv jiná rasa byla v jeho očích podřadná. Nakonec to dokázal. Stal se světoznámou osobností. I se svým přidaným „de“. 
 
A samozřejmě taky psal knihy. Včetně té nejslavnější o Robinsonovi Crusoe, v jehož případě se nechal inspirovat vyprávěním o skotském námořníkovi Alexandru Selkirkovi, který byl roku 1705 za trest vysazen z lodi na pustý ostrov, kde prožil 4 roky a 4 měsíce, než byl náhodou nalezen a dopraven zpět do Anglie. Z knihy se stal hit, který Defoea proslavi a tak Defoe napsal Robinsona dvojku. No o ní se už moc neví. Robinson Crusoe je jen jeden.
 
A tak se Defoe jako spisovatel zaměřil na bohaté osudy svých hrdinů. Jeho kapitán Singleton je prodán do otroctví, aby se postupně stal pirátem a vrátil se domů jako boháč, Moll Flandersová z jiného románu je čubka, jež se stane úspěšnou podvodnicí a zlodějkou a jiná ženská hrdinka Roxana se zase jako profesionální milenka prošoustá do královské postele. Realismus? Ano, realismus. Dalším paradoxem je, ře Defoe rád používal různé pseudonymy. Odhaduje se, že za svůj život jich použil něco kolem dvou stovek. 
 
Daniel Defoe zemřel 24.dubna 1731.
 
více ze společnosti >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]