ProfilyMichal Tučný (11.1 1947 – 10.3 1995)

 
 Michal Tučný se narodil 11. ledna 1947 v Praze 7 v rodině výtvarníků. Vyučil se prodavačem (což deklaroval v jednom ze svých songů, kde s kulometnou kadencí zpíval 5 deka,,, 10 deka... atd.) a v roce 1965 odmaturoval na obchodní škole. I když v mládí prodělal žloutenku hodně rád jedl (slovy dnešní reklamy na jisté krekry, rád se natucl), což na něm bylo na první pohled zřejmé.

 

Hudební základy získal v dětství na hodinách klavíru, hry na kytaru a ve sboru Lidové školy umění. Ve čtrnácti letech bubnoval Michal ve školním dixielandu a poté působil v různých kapelách hrajících odlišné hudební žánry (např. v bigbeatové skupině).
   
Na scéně country music se Michal poprvé objevil v roce 1967 na prvním ročníku festivalu Porta, kde vystoupil jako host skupiny Rangers .Spolupráce trvala jen několik měsíců a na druhém ročníku Porty se Michal vystupoval již se svou novou skupino Rivals. Ovšem stále ještě zpíval převážně v angličtině. To tehdy frčelo a po Pražském jaru to nebylo tak drsně zakázané. Zlomovým bodem pro Michalovu další kariéru bylo jeho setkání s Janem Vyčítalem a Michalův příchod do skupiny Greenhorns, později Zelenáči, když už zase po okupaci angličtina nefrčela. Zato se na žal hodně chlastalo pivo. A to Michalovi hodně moc chutnalo.
 
V roce 1974 skupinu opustil. Společně s Petrem Novotným vytvořil Michal koncipovaný jevištní pořad zpěvu a mluveného slova Novoty, což Novotný o mnoho let později zrecykloval v komerční TV Nova. Poté Michal Tučný přesedlal ke skupině Fešáci se kterými kromě již zmíněného Prodavače nazpíval třeba komickou taškařici Lojza a Líza. Ovšem navzdory svému bavičskému talentu na jevišti, v soukromí s ním moc velká sranda nebyla. Míval návaly vzteku, které často ventiloval na svém okolí.
 
   Spolupráci s Fešáky ukončil Michal v roce 1980. Ano i přes svou těžkotonážní postavu („Míšo, natucni se něčím!“) to byl značně přelétavý ptáček. Po krátké přestávce se nakonec objevil s vlastní skupinou Tučňáci (je sebežerské a se zcela novým repertoárem. První sólové album Poslední kovboj přineslo kromě stejnojmenné písně i hity "Báječná ženská," "Modrá z džín" nebo "Koukám, jak celá země vstává“, které se staly skutečnými hity, jež zlidověly. A samozřejmě taky vydělaly i na socialistické poměry hromadu Kčs (rozuměj „korun československých), umožňujících Tučnému, aby si navzdory chatrnému zdraví žil jako bohém, ještě víc jedl a pil a byl tím pádem ještě víc tučný. Pokuta za nezdravý životní styl přišla vzápětí. Ne od socialistických mravokárců, ale od osudu. Roku 1975 mu prasklo tlusté tučné střevo, lékaři diagnostikovali rozsáhlý zánět a přežil snad jako zázrakem.
 
I přes neustále rostoucí popularitu, která se po sametové revoluci ještě více znásobila, se rychle blížil konec. Doktoři bubnovali na poplach, ale marně. Tučný začal hubnout a i člověku neznalému symptomů nejzákeřnější nemoci lidstva muselo být jasné, že tady něco není v pořádku. A taky že ano.  Rakovina v pokročilém stádiu už Tučnému nedovolila vrátit se na pódia. Podle jeho ženy Marty mu život o několik let prodloužil farář zvaný Ferda. Zpěvák se sice řídil jeho bylinkovým radami, ale bez piva prostě vydržet  nedokázal, což samozřejmě vedlo k definitivnímu konci charakterizovanému songem „Až mě andělé povolají k sobě“.. Předělaný hit Michala Tučného „Pověste ho vejš“ skupiny Harlej se stal ne náhodou hymnou alkoholiků.
 
Michal Tučný, velká (nejen tělesnými rozměry) legenda české country music (často byl označován za jejího krále) zemřel 10. března 1995. Na hřbitově v Hošticích má pomník ve tvaru klobouku. Lidé na něm dodnes zapalují svíčky.
 
text Hana Poláková, Jiří Zídek
 
 
 
více ze společnosti >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]