ProfilyJan Kaplický (18.4 1937– 14.1 2009)

 

 
Světoznámý český architekt, žijící od  roku 1968 ve Velké Británii se narodil v Praze do umělecké rodiny. Jeho matka byla kreslířka, otec malíř, architekt a sochař.

 

Vystudoval  Vysokou školu uměleckoprůmyslovouv Praze, poté působil na volné noze. Po vpádu armád Varšavské smlouvy roce 1968 emigroval do Anglie, kde ho díky talentu spojenému s mnoha neotřelými nápady čekala zářivá kariéra, která jej dovedla až mezi špičky v oboru. Místní občanství získal v roce 1975.
O čtyři roky později založil společně s Davidem Nixonem architektonické studio Future Systems, ve kterém působil až do své smrti.
 
V roce 1991 se oženil se svou dlouholetou manželkou Amandou Levete se kterou žil 15 let. Z tohoto manželství vzešel syn  Josef Kaplický. 
Při natáčení biografického snímku Profil, který měl premiéru v roce 2004, se seznámil se svou pozdější ženou Eliškou, s níž se oženil v říjnu 2007. Eliška s ním začala natáčet snímek Oko nad Prahou o projektu Národní knihovny, který však již spolu nedokončili - Jan Kaplický neočekávaně zemřel 14. ledna 2009 v Praze na náhlou srdeční příhodu, ve chvíli, kdy procházel ulicí Československé armády nedaleko Vítězného náměstí. V ten samý den a samý rok, mu manželka Eliška porodila dceru Johannu.
 
V Čechách se stal Jan Kaplický paradoxně známým širokým masám ne kvůli svému talentu, ale díky veřejné diskusi, kterou vyvolal jeho návrh na novou budovu Národní knihovny na Letenské pláni v Praze. Jednalo se o futuristickou budovu organického tvaru zeleno-žluto-bílé barvy s fialovými skvrnami, novináři přezdívané chobotnice nebo blob. Odpůrci často argumentovali faktem, že návrh v soutěži zvítězil, ačkoliv nesplňoval jednu ze zadávacích podmínek: skladování knih pod úrovní terénu. Proti projektu se rázně postavil prezident Klaus a následně pražská ODS, zejména primátor Pavel Bém. Objevily se argumenty na velkou finanční náročnost, na nedostupné pozemky a realizace byla nakonec zrušena s tím, že si Národní knihovna vystačí s Klementinem.
 
 
Mezi poslední Kaplického návrhy patří:
Koncertní a kongresové centrum Antonína Dvořáka v Českých Budějovicích
Národní knihovna na Letné v Praze
Naples Subway Universita 2003
Project Zed London
Green Bird
klub Volavka a vila Kaplický v blízkosti Konopiště
Muzeum Ferrari v Modeně – otevření muzea je plánováno na březen 2012
 
Text: Hana Poláková
více ze společnosti >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]