ProfilyMarie Majerová (1.2. 1882 – 16. 1. 1967)

 

 
Byť se nejmenovala Anna, stala se i Marie postupem času příkladnou proletářkou. Stejně jako spisovatelkou, novinářkou a kritičkou. Narodila se v Úvalech u Prahy do chudé rodiny, což jí dodalo proletářský původ, vhodný, stejně jako nezbytný pro pozdější kariéru. 

 

Brzy po jejím narození jí zemřel otec a matka se odstěhovala do Prahy, kde se živila šitím. Marie, tehdy ještě Bartošová (ne, toto není opravdu článek o Ivetě) tatínkovu smrt samozřejmě těžce nesla (motivy najdete v jejím dívčím románu Robinsonka), přesto si však vybrala příjmení nevlastního otce za svůj literární pseudonym.
 
Své dětství nejprve Maruška prožila mezi služebnictvem šlechty a bohaté buržoazie a později na dělnickém Kladně, kam se rodina odstěhovala. To jí dalo do života pochopení rozdílu mezi dobrem a zlem, v tomto případě mezi chudobou (proletariátem) a bohatstvím (kapitalismem). Taky začala trochu koketovat s anarchisty. Inu každý umělec mnohdy tápe. Hornické Kladno se jí později stalo inspirací pro romány Siréna a Balada o havířovi. To už byla uvědomělá.
 
Dospívající Marie navštěvovala měšťanskou školu na Kladně, rok byla v německé klášterní škole v Horažďovicích. Rok zastávala práci služebné u příbuzných v Budapešti, po návratu pracovala jako úřednice v Praze a navštěvovala večerní obchodní školu. Účastnila se kulturního a politického života mezi dělnickou mládeží. Budoucí umělkyně se tak začala postupně rodit. Její román Panenství zaznamenal velký úspěch a Marie se začala cítit jako bohém. Stejně jako feministka.
 
Vdala se, čímž získala jméno Stivínová, nějaký čas žila ve Vídni, kde s manželem pracovali pro sociálně demokratické Dělnické listy a když se jí naskytla příležitost, odjela do Paříže a kde externě navštěvovala přednášky na Sorbonnské univerzitě. Tím získala renomé a punc umělecké odbornice, která začala být navíc uvědomělá. Vrata socialistického kulturního ráje byla otevřená dokořán.
 
Po návratu do Prahy pracovala jako redaktorka Rudého práva, kde se věnovala tvorbě a psaní pro děti a tzv.“proletářské“ literatuře. První články Majerové ukazují, že jako spisovatelka nebyla - alespoň v určitém čase - dogmatičkou, ale dokázala velice přesně popsat situaci žen a dívek a současně nabádat a agitovat za její zlepšení. Publikovala v Ženském listu, což byl komunistický tisk pro ženy, psala do Dělnických listů. Marie Majerová se věnovala politické práci a žurnalistice jako členka sociální demokracie. Osm let byla členkou KSČ.
 
V době německé okupace samozřejmě nemohla Marie Majerová publikovat, ale po ukončení druhé světové války si to plně vynahradila. Vrátila se do řad KSČ, značně se angažovala v politice a její tvorba byla samozřejmě silně poznamenána dobou. 
 
Normalizačních let se nedočkala. Zemřela 16. ledna 1967 v Praze a stala se povinnou školní četbou.
 
Dílo Marie Majerové:
Panenství  
Náměstí republiky 
Dcery země 
Z luhů a hor
Mučenky 
Nejkrásnější svět  
Přehrada  
Siréna  
Havířská
Bruno 
Robinsonka 
Dojmy z Ameriky 
Den po revoluci 
Africké vteřiny 
Zpívající Čína
 
Text: Hana Poláková
 
více ze společnosti >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]