ProfilyJan Palach (11.8. 1948 – 19.1.1969)

 

 
Jan Palach  byl student historie a politické ekonomie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, který vstoupil do dějin českého národa tím, že na protest proti okupaci Československa armádami států Varšavské smlouvy, spáchal 16. ledna 1969 sebevraždu upálením. 

 

Jan Palach se narodil 11. srpna 1948 v Praze v rodině cukráře ze Všetat. V roce 1951 byla otcova cukrárna zrušena a o čtyři léta později i výrobna, a tak nastoupil jako dělník do pekáren. Otec byl pro Jana Palacha velkým vzorem, miloval ho a velmi rád poslouchal jeho vyprávění o velkých postavách našich národních dějin. Zřejmě díky jemu si postupem doby vypěstoval mimořádný zájem o historii.
 
Na základní škole byl spíše tichým žákem, zajímal se o přírodu a historii, rád četl. Tatínkova smrt v roce 1962 jím hluboce otřásla, protože v něm viděl svůj velký vzor a velmi si ho vážil. Tato událost pro něj znamenala bolestnou ztrátu a mezník v životě.
 
Po maturitě na mělnickém gymnáziu se přihlásil na Filozofickou fakultu UK, přijat však nebyl. Úspěšný byl pokus studovat Vysoku školu ekonomickou, obor politická ekonomie, který ho také zajímal. Tentokrát byl úspěšný a od roku 1966 začal studovat. Přesto se dál zajímal o historii a sen studovat na filozofické fakultě ho neopustil. Zrealizoval ho v roce 1968, kdy úspěšně vykonal zkoušky na FF UK a byl přijat do druhého ročníku obor dějepis - politická ekonomie
 
Účastnil se řady diskusních večerů a schůzí. Okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy nesl nadmíru těžce. Představovala pro něj výsledek násilí a to bylo něco, co bytostně nenáviděl, proto mu byla blízká každá akce, která s touto situací vyslovovala nesouhlas, v listopadu 1968 se aktivně zúčastnil studentské stávky.
 
Na protest proti sovětské okupaci a pokračujícím ústupkům okupantům ze strany čs. politické reprezentace se 16.1.1969 upálil v horní části pražského Václavského náměstí.
K činu ho inspirovali buddhističtí mniši, kteří se upálili se na protest proti vietnamské válce. Palach také vybídl studentské hnutí k obsazení rozhlasu, odkud měli studenti vyzvat ke generální stávce.
Na následky rozsáhlých popálenin tři dny poté zemřel na Klinice popálenin FNKV a LFH UK v Praze.
 
Text : Hana Poláková
 
více ze společnosti >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]