ProfilyAl Capone (17.1.1899 – 25.1.1947)

 

 
Al Capone, vlastním jménem  Gabriel Capone 17. ledna 1899  - 25. ledna 1947 byl jedním z nejznámějších šéfů organizovaného zločinu působících v USA ve 20. letech 20. století. Má se za to, že měl na svědomí popravy mnoha desítek lidí, žádná z vražd mu nikdy nebyla prokázána.

 

Narodil italským imigrantům v Brooklynu dne 17. ledna 1899. Jeho otec byl holič a matka pracovala jako švadlena.Caponeovi byla vcelku rozvětvená rodiny. Dohromady měli sedm synů a dvě dcery. Ovšem pouze jen dva z jeho bratrů se k němu připojili v kriminální činnosti, ostatní členové rodiny si většinou změnili jména a s těmito záležitostmi nechtěli mít nic společného.
 
Do školy chodil Al Capone pouze několik tříd. Ve 14 letech školu opustil, protože zbil svou učitelku. Živil se pak příležitostnými pracemi a postupně byl členem několika brooklynských pouličních gangů. Kradl cigarety a alkohol a bojoval s členy ostatních gangů.
 
V roce 1918 se Al Capone seznámil s Irkou Mary. 4. prosince 1918 se jim narodil syn Albert Francis Capone, kterému říkali “Sonny”. Jeho kmotrem byl Johnny Torrio. 30. prosince 1918 měli Al a Mary svatbu.
 
V Chicagu 20. a 30. let 20. století byla činnost mafie velmi rozšířená. Al Capone pracoval pro místního bosse Torria v organizaci a která měla v té době kolem 800 členů.
 
V lednu 1920 začala prohibice, která trvala až do roku 1933. Měla za cíl potlačit alkoholismus a zvýšit tak produktivitu práce v továrnách. Jejím důsledkem byl rozkvět organizovaného zločinu, jehož nejvýnosnější aktivitou se stalo právě pašování alkoholu a obchod s ním.
 
Al Capone si získal pověst chladnokrevného a brutálního člověka, který se vyznal v boji s nožem, uměl dobře střílet a nevyhýbal se ani pěstním konfliktům. Na veřejnosti si budoval pověst úspěšného obchodníka se starým nábytkem, rozdával chudým a potřebným. Stal se populárním i díky tomu, že občanům mohl zajistit tehdy tolik žádaný alkohol.
Kromě alkoholu a prostituce kontroloval Al Capone hazardní hry a dostihy, obchodu s drogami se vyhýba, protože se bál zruinování jeho organizace. Al Capone měl vliv a styky, uplácel úředníky, soudce, politiky i policii. Jeho organizace byla velká a bohatá.
V roce 1927 vyšel v platnost zákon, podle kterého se musely zdanit i nelegální příjmy. Tento zákon se měl stát zbraní proti Al Caponovi - žádné těžké zločiny mu totiž policie nemohla dokázat.
 
V době své největší moci byl Al Capone často terčem útoků, několikrát se ho pokoušeli zabít, ale útoky skončily vždy neúspěšně. Roku 1930 plánoval výlet do Čech, který musel ale zrušit. 23. dubna 1930 byl v Chicagu publikován seznam veřejných nepřátel. Bylo na něm 28 jmen a Al Capone byl na prvním místě.
 
Od května byl Al Capone deset měsíců ve vězení za nelegální držení zbraně. Strávil je jako privilegovaný vězeň ve speciálně upravené cele. Dál řídil své obchody a mohl přijímat návštěvy. Odsouzen byl sice na jeden rok, byl ale propuštěn za dobré chování.
Všechny Caponovy obchody byly prováděny prostřednictvím třetích osob. S pomocí nastrčeného agenta se podařilo shromáždit důkazy proti Al Caponovi o porušení zákona o přiznání daně z příjmu. 
 
5. června 1931 byla na Al Capona podána žaloba za krácení daně.byl uznán vinným a odsouzen k 11 letům vězení, měl zaplatit pokutu, dále soudní náklady a dlužnou daň.
 
4. května 1932 byl Al Capone poslán do vězení v Atlantě. Celu tam měl poměrně luxusně zařízenou, mohl dál vést své obchody a přijímat návštěvy.18. srpna 1934 byl převezen do věznice Alcatraz, kde byl od okolního světa naprosto izolován a dozorci se také snažili o to, aby Al Capone neměl žádný vliv na své spoluvězně.
 
V té době nastal pád Al Caponovy říše. Al Capone ztratil veškerou moc a kontrolu nad svou organizací. Prohibice již byla zrušena a aktivity mafie se musely radikálně změnit. Místo alkoholu se začalo obchodovat s drogami.
 
Al Caponův psychický a fyzický stav se zhoršil. Naplno se projevila jeho nemoc syfilis, kterou se v mládí nakazil. Jako její následek nastala u Al Capona demence.
Kvůli své nemoci byl 16. listopadu 1939 z vězení předčasně propuštěn. Do jara 1940 byl ještě léčen v baltimorské nemocnici, poté se uchýlil na své sídlo naFloridě.
Al Capone po návratu z nemocnice bojoval s následky syfilidy, měl poškozený mozek a dožíval v péči svých příbuzných.  
25. ledna 1947, zemřel na zástavu srdce.
 
Al Capone je dnes považován za typického představitele mafiánského bosse, je to symbol americké mafie 20. let 20. století, ale jeho moc nebyla tak velká, jak se mu často přisuzuje.
V té době existovalo několik dalších lidí, kteří měli daleko větší vliv než Al Capone, kteří se  na rozdíl od něj vyhýbali novinářům, nenechávali se fotit, nedělali rozhovory a neukazovali se veřejnosti. Al Capone se naopak rád stavěl do role ochránce lidí. Rozdával například polévku lidem v chudinských čtvrtích, pomáhal Italo-Američanům i jiným cizincům. Novináře zval často k sobě domů.
 
Text : Hana Poláková
 
více ze společnosti >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]