ProfilyWinston Churchill (30.11.1874 – 24.1.1965)

 

 
Rodák z Woodstocku, syn anglického lorda a zbožňované maminky původem z Ameriky, se zapsal do historie lidstva bojem proti Hitlerovskému Německu, ale vedle toho získal za šestidílnou historii 2. světové války Nobelovu cenu za literaturu. 

 

Jako chlapec se moc neprojevoval a jevil se jako hloupý. Toužil studovat vojenskou akademii a měl tam výborné výsledky. Odjel na Kubu jako válečný dopisovatel, ale jeho články nebyly zveřejněny, protože z nich byla patrná sympatie s povstalci. Kontroverzními postoji a strategiemi byl Churchilův život protkaný.
Válčil v Indii, v Africe, zažíval dobrodružství a za hrdinský útěk ze zajetí byl málem vyznamenán. Byl válečným zpravodajem a snažil se dostat do politiky. Jeho projevy byly uznávané a díky své popularitě nakonec za konzervativce usedl v Dolní sněmovně. Pak přeběhl k liberálům. Stal se ministrem obchodu a pak ministrem vnitra. Dopustil se skandálu, když nepřivolal hasiče k hořícímu domu při obléhání Sidney Street, čímž anarchisty postavil před volbu vzdát se nebo zemřít. Winston byl evidentně válečník, nikoli vlažný humanista a nebál se tak projevit ani u sebe doma v Anglii.
 
Za I.světové války se přiklonil k válečné strategii, která nebyla úspěšná, byť možná kvůli tomu, že neměl podporu ji plně zrealizovat. Došlo tím k vládní krizi a vzniku koalice, takže Churchil musel odstoupit, protože jako přeběhlík u konzervativců nebyl oblíben. O dva roky později už byl ale zase ve vysoké politice...a po pár letech z ní zas odešel. Jeho největší boom ho teprve čeká. Tak jak roste Hitlerův vliv, roste i Churchilův odpor. Do té doby je ještě záhodno zmínit, že v období po říjnové revoluci v Rusku prosazoval co největší zásah intervenčních vojsk. Správně tvrdil, že bolševismus „musí být zadušen ještě v kolébce“. 
 
1.září 1939 bylo Polsko napadeno Německem a 3. září vstoupila Británie do války. Následujícího dne se Winston Churchill stal opět prvním lordem admirality. Během tzv. podivné války se ukázal být jedním z nejaktivnějších ministrů, kdy jediná výrazná aktivita probíhala na moři. V květnu 1940 se stal Winston Churchill ministerským předsedou a ve sněmovně pronesl známý projev „o krvi, dřině, potu a slzách“.
 
Churchil odsunul do pozadí prominentní politiky appeasementu. Soustředil všechny významné funkce tak, aby mohl vést válku a přitom rozhodovat o všem důležitém. Provedl industriální mobilizaci Británie (okamžitě dal svému příteli baronu Beaverbrookovi na starosti leteckou produkci, jehož zásluhou byla Británie schopna vzdorovat německým náletům) a konečně  uvedl v život anglo-americkou alianci, která v této fázi měla podobu vysílání amerických lodí přes Atlantik a zásobování Británie životně důležitými materiály.
 
Období od prosince 1941 do listopadu 1942 a nebyla moc úspěšná. Japonci dobyli rychle Malajsko i Barmu, Rommel porazil nilskou armádu, padl Tobrúk, přetěžované loďstvo bylo decimováno v Pacifiku a Indie vypověděla Británii poslušnost. V červenci bylo navrženo hlasování o důvěře vládě a v září byl navržen dokonce Churchillův protikandidát (sir Stafford Cripps), ale Churchill svou pozici nakonec dokázal obhájit. V roce 1941 vznikla aliance spojenců (USA, SSSR, Velká Británie), v níž Británie představovala nejslabší článek, ale Churchill stále doufal, že se podaří udržet SSSR mimo střední Evropu, a to tak, že by byl veden úder ze severní Afriky ve směru Terst – Vídeň – Praha. To však nenalezlo podporu ani u Stalina ani u Roosevelta a tak byl nucen tento plán opustit.
Churchill se také zúčastnil konferencí, kde se rozhodovalo o budoucích hranicích Evropy a Asie. Týkalo se to především konferencí v Teheránu, Jaltě a Postupimi, kde se Churchill snažil “hrát partii” se Stalinem za slabé podpory Roosevelta. Obzvláště spornou se stala hranice mezi Polskem a Sovětským Svazem a Polskem a Německem. Tato dohoda o posunutí hranic byla po válce vnímána jako zrada na polské exilové vládě v Londýně, která s ní nikdy nesouhlasila. Churchill byl přesvědčen, že jediný způsob, jak zmírnit napětí mezi těmito národy, bylo vytvoření hranic, které by respektovaly hranici národnostní. Zároveň mělo být i odsunuto německé obyvatelstvo směrem na západ.
Některé z jeho rozhodnutí a činů jsou dodnes považované za kontroverzní. Týká se to jeho indiferentního postoje vůči bengálskému hladomoru v roce 1943, který si vyžádal životy nejméně 2,5 milionů lidí. Churchill také podporoval bombardování Drážďan krátce před koncem války. Drážďany byly především civilním cílem, bylo zde shromážděno velké množství uprchlíků z východní Evropy a je diskutabilní, jestli jejich zničení mělo strategickou hodnotu. (Jejich vybombardování nicméně pomohlo sovětské armádě k rychlejšímu postupu.)
Přes svou důležitou úlohu během druhé světové války, měl Churchill na britské politické scéně mnoho nepřátel. Jeho popularitu nezvýšily ani výroky, které znevažovaly myšlenku veřejné zdravotní péče či zlepšení standardů všeobecného vzdělání masové populace. Přesto se do politiky dostal i po válce a definitivně z ní odešel až jako přemožený svým vlastním stářím. Takže, řekla bych, úspěšná kariéra.
více ze společnosti >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]