ProfilyGiuseppe Verdi (10.10.1813 – 27.1.1901 )

 

 
Italský hudební skladatel, který nabyl proslulosti nejen svou slavnou operou Aida, Giuseppe Verdi, celým jménem Giuseppe Fortunino Francesco Verdi  se narodil venkovskému hokynáři a hostinskému a matce přadleně v městečku nedaleko Parmy a dalo by se říci, že hudební talent z něj byl cítit již od útlého dětství.
.
Místní farář jej naučil hrát na varhany a netrvalo dlou kdy si jeho výrazného talentu povšiml Antonio Barezzi, který se vzápětí stal jeho prvním mecenášem a přivedl ho k přijímacím zkouškám na konzervatoř v Miláně. Jelikož ho pro vysoký věk nepřijali, musel Verdi studovat soukromně.
 
Po svatbě v roce 1836 se stal se ředitelem hudební školy v Bussetu a vedoucím místního symfonického orchestru. V následujících létech mu zemřely obě děti, v roce 1840 i jejich matka. Aby aspoň trochu zapomněl na svou bolest, tvrdě pracoval. Jeho první opera „Oberto, conte di San Bonifacio“ měla na prvotinu poměrně dobrý ohlas. Hrála se celkem čtrnáctkrát a to byl v té době na neznámého skladatele výrazný úspěch. Na jeho základě pak dostal smlouvu na dvě další opery. První z nich, Un giorno di regno (Jeden den králem), byla však naprostým propadákem a Verdi uvažoval o tom, že dráhu operního skladatele opustí. Zato druhá z nich, Nabucco, Verdiho neskutečně proslavila a s obrovským úspěchem se hraje dodnes.
 
V následujících létech zkomponoval  několik dalších operních děl, z nichž většina se s úspěchem hraje dodnes : I Lombardi alla prima crociata (Lombarďané na první křižácké výpravě), I due Foscari (Dva Foscariové), Alzira), Giovanna d'Arco (Johanka z Arku ), Attila, Macbeth..
 
Ve věku svých 34 let byl Verdi již světově proslulým skladatelem a jeho opery se hrály nejen po celé Itálii, ale na všech světových scénách. Do stylu velké francouzské opery přepracoval svou starší operu Lombarďané, která měla obnovenou premiéru v Paříži pod novým názvem Jeruzalém 26. listopadu 1847.
 
V roce 1848 si koupil statek Sant´Agata v blízkosti svého rodiště na kterém i sám hospodařil. Spřátelil se s milánskou smetánkou, zvali ho do místních šlechtických salonů a tehdy poznal i svou druhou ženu, zpěvačku Giuseppinu Strepponi. Oženil se s ní až v roce 1859.
 
V roce 1849, v roce  italského povstání napsal operu La battaglia di Legnano (Bitva u Legnana)   Protože probouzela v posluchačích vlastenectví. Stal se Verdi symbolem Itálie. Lidé ho nazývali „maestro della rivoluzione“ a jeho jméno bylo psáno jako vítězné heslo prvního krále sjednocené Itálie: V. E. R. D. I. = Vittorio Emanuele Re D´ Italia.
 
Verdi se stal poslancem prvního italského Parlamentu a na žádost prvního ministerského předsedy sjednocené Itálie, složil „Hymnus národů“ pro slavnostní otevření Světové výstavy v Londýně v květnu 1862.
 
Tím, že byl Verdi úspěšný po celém světě, získal vyznamenání a řády v nejrůznějších zemích. V roce 1859 se stal čestným občanem měst Parma, Bologna, Miláno a Řím  a členem Institute de France v Paříži. Stal se členem italského senátu a v roce 1880 byl dekorován Velkým křížem italské koruny a o rok později byla jeho busta slavnostně vystavena ve foyer milánské Scaly. 
 
Za nejplodnějšího a nejslavnějšího období Verdiho života, v následujících letech vznikla dlouhá řada oper, z nichž většina hraje dodnes : Luisa Miller, Stiffelio, Rigoletto, La traviata, Trubadúr, Sicilské nešpory , Simon Boccanegra, Maškarní ples a Síla osudu .
 
Verdi byl velkým obdivovatelem a přítelem národního italského básníka a spisovatele Alessandra Manzoniho. Když Manzoni  zemřel, složil Verdi Requiem na Manzoniho počest. Koncert se konal u příležitosti prvního výročí Manzoniho smrti a přinesl nevídaný úspěch. Podobný počin vykonal i pro svého dalšího přítele Gioacchino Rossiniho. Když Rossini 13. října 1868 zemřel, navrhl Verdi uctít jeho památku společnou kompozicí Requiem, na níž by se podíleli přední italští skladatelé té doby. Pro tento projekt zkomponoval část Libera me. K realizaci celého díla však nedošlo.
 
Ke slavnostnímu otevření Suezského průplavu vytvořil Verdi operu Aida, která se stala egyptskou národní operou.
 
Po poměrně dlouhém období zdánlivé nečinnosti (do roku 1887) vznikla pouze důkladná revize opery Simon Boccanegra (1881) a přepracování Dona Carlose do stylu italské opery (1884).
 
S skladatel ohromil posluchače svými dvěma závěrečnými díly na náměty Shakespearových dramat. V roce 1887 to byl Otello  a o 6 let později Falstaff. Dílo vysoce převyšuje své součastníky a napodobitele.
 
Své hudební dílo Verdi uzavřel třemi skladbami : Stabat Mater, Te Deum a Ave Maria. Jeho žena Giuseppina zemřela v roce 1897.
 
27. ledna 1901  Verdi zemřell a byl podle svého přání pochován v kapli Domova pro přestárlé hudebníky  v Miláně, který sám vybudoval a financoval. Jeho pohřeb se stal mimořádnou událostí mezinárodního významu. Arturo Toscanini na jeho počest řídil devítisetčlenný sbor, který provedl strhující sbor zajatců z opery Nabucco "Va, pensiero, sull´ali dorate"
 
více ze společnosti >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]