Profily



Wolfgang Amadeus Mozart (27.1.1756 - 5.12.1791)

 

 
Dnes je Mozart vnímán jako nadčasový člověk,  klasicistní hudební skladatel a klavírní virtuóz, geniální hudebník. Vytvořil 626 děl světského i duchovního charakteru, opery, operety, symfonie, koncerty, komorní hudbu, mše a chorály. Což je za 35 let života velmi slušná porce i na génia!

 

Benjamín ze sedmi dětí, z nichž přežil jen on se sestrou Annou Marií. Oba byli odmala velmi nadaní, čehož si tatínek Leopold jakožto vzdělaný člověk všiml a pořádal s nimi turné po Evropě. Malý Wolf se už jako malý poznal ducha důležitých metropolí tehdejšího světa a seznámil se s významnými osobnostmi. Jako malý prý skočil do náruče Marie Terezie, objímal ji a líbal ji. Ve světě hudby byl inspirován Beethovenem, Bachem a Haydnem, se kterými se osobně znal a vzájemně se respektovali. Mozart, jako všestranný hudebník a vzdělaný člověk by se určitě mohl mít dobře, ale nechtěl tehdejší aristokratické smetánce dělat cvičenou opičku, ztratit tak kvalitu svého mistrovského ducha a za cenu roztržek jednak s despotickým salzburským arcibiskupem nebo vlastním tatínkem a i svou sestrou, volí cestu umělce na „volné noze“ .  A tak tu a tam během své kariéry strádá a půjčuje si peníze. 
 
My jsme hrdí, že naše hlavní město přijal za své a našel v Pražanech porozumění. Čechy a Moravu poznal už jako dítě, v Olomouci prodělal černé neštovice, poměrně rychle se tu v požehnaném prostředí v rezidenci kapitulního děkanství v přátelském kruhu církevních hodnostářů zotavil a dokonce zkomponoval 6.symfonii F-dur. 
 
S rodným Salzburgem se to mělo tak, že byl v té době církevním městem, jemuž vládl arcibiuskup. Leopold i Wolfgang tedy byli jeho zaměstnanci a zároveň poddanými. Arcibiskup Sigismung Christof von Schrattenbach se zabýval více svým duchovním než světským úřadem a toleroval Mozartům jejich časté a dlouhé dovolené, které jejich cesty vyžadovaly. Roku 1771 však zemřel a na jeho místo nastoupil přísný Hieronymus von Colloredo, „Velký Muftí“, jak ho nazývali Mozartovi ve svých dopisech. Ten již nebyl k Mozartům zdaleka tak benevolentní jako jeho předchůdce. 
 
Malé salcburské poměry Mozarta ubíjely a panovačný Colloredo mu nechtěl povolit dovolenou, potřebnou pro cestu do světa. Nakonec svolil, ale s tím, že Leopold musí zůstat doma. Wolfgang se tedy vydal na cestu poprvé bez otce. Společně s maminkou vyrazili vlastním kočárem směrem Mnichov a dále přes Augsburk do Mannheimu. V Augsburku se zastavili u příbuzných, kde Wolfi poznal svoji o dva roky mladší sestřenici Marii Annu Theklu Mozartovou. Okamžitě si padli do oka a jejich následné dopisy jsou plné různých žertíků, legrácek a poťouchlostí. V Mannheimu se Mozartovi nepodařilo dostat místo u dvora, a tak s maminkou putovali do Paříže, kde podlehla v jeho ranné dospělosti tyfoidní horečce. 
 
Další rána na něj dolehla při zastávce v Mnichově, kde potkal svou mannheimskou lásku Aloisii Weberovou a trpce zjistil, že jeho cit není opětován. Aloisie, vynikající zpěvačka, dostala místo v divadle a její rodina se přestěhovala za ní. Mozart si musel během sporů s Colloredem hledat bydlení mimo arcibiskupský palác a našel ho právě u Weberů. Zamiloval se do Aloisiny mladší sestry Konstance a nakonec byl intrikami její matky dotlačen k sňatku, s nímž Leopold nesouhlasil. Přestěhovali se do Vídně, kde Mozart zažívá do dvou let tvůrčí vrchol a finančně se mu daří. Zažívá ale i otřes, prvorozený syn Raimund pár měsíců po porodu zemřel. Ani toto neštěstí nevedlo ke smíření s otcem, za kterým se vydali do Salzburgu.
 
Dva roky po narození druhého dítěte Carla Thomase, který se dožil dospělosti, porodila Konstance dalšího syna. Ten však zemřel také velmi záhy. Nakonec se Konstance po dohromady čtyřech  porodech s nervovými otřesy léčí v lázních Baden. 
 
V roce 1785 Mozart vstoupil do vídeňské zednářské lóže Dobročinnost. Do pěti let na to komponuje své nejslavnější opery Don Giovanni a Figarova svatba, které byly zhudebněním politicky kontroverzní komedie francouzského dramatika Beaumarchaise.  Obě opery byly s velkým úspěchem uvedeny v Praze, čemuž byl Mozart osobně přítomen.
 
V září roku 1790 uvedl Mozart operu Cosě fan tutte (v překladu Takové jsou všechny, uváděno též pod názvy Tak to dělají všechny nebo Ženy jsou ženy) ve Frankfurtu nad Mohanem a podnikl další koncertní turné. Rovněž složil několik menších komorních děl a také zpěvohru Kouzelná flétna, která byla provedena v periferním divadle „Na Vídeňce“ krátce před Mozartovou smrtí. Ačkoli se Kouzelná flétna na první pohled jeví jako pouhá pohádka, obsahuje řadu radikálních a zednářských motivů.
 
Na podzim v roce 1791 se Mozart nakazil infekcí a 5.prosince na její následky zemřel. Své poslední dílo Requiem již nedokončil. 
 
text: Marie Řeháková
 
 
 
 
 
více ze společnosti >>
FB



Spolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.





Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]