ProfilyEma Destinnová (26.2.1878 – 28.1.1930)

 

 
Slavná operní pěvkyně, vlastním jménem Emilie Pavlína Věnceslava Mottlová  byla nejstarší dcerou pražského kulturního mecenáše Emanuela Mottla a operní pěvkyně Jindřišky.

 

Ema byla velmi nadaná. Malovala a  hrála na housle u profesora Ferdinanda Lachnera. V osmi letech měla svůj první koncert. Krátkou dobu se snažila psát a brala hodiny zpěvu u profesorky Destinové-Löwelové , jejíž jméno si zvolila za svůj umělecký pseudonym. 
 
Ema studovala herectví na dramatické škole při Národním divadle v Praze. Roku 1897 měla své první vystoupení v drážďanské dvorní opeře v roli Santuzzy v opeře Sedlák kavalír. Dostavil se nečekaně obrovský úspěch a byla okamžitě přijata k pětileté spolupráci v berlínské Státní opeře. Dostala další role jako Carmen, Salomé, Bludný Holanďan, Valentina, Mignon, Elisabeth, Selika.
 
 Brzy se Destinnová stala primadonou berlínské opery a během deseti let zde nastudovala kolem padesátky úloh. Roku 1905 vystoupila v londýnské opeře Covent Garden v titulní roli Pucciniho Madam Butterfly.
 
Velmi úspěšně hostovala ve Vídni, Londýně a Paříži. V roce 1908 ji pozvali do newyorské Metropolitní opery, kde o rok později tam ztvárnila Mařenku ve Smetanově Prodané nevěstě a další role.
 
V Národním divadle v Praze neměla zpočátku téměř žádný ohlas. Teprve v roce 1908 byla prohlášena čestným členem a vyznamenána titulem komorní zpěvačka při pruském císařském dvoře.
 
V roce 1916 se vrátila do Čech, kde byla kvůli údajné špionáži držena na svém zámku ve Stráži nad Nežárkou v domácím vězení. Zámeček si později koupila.V posledním roce 1. světové války, 1918, se opět vrátila na scénu a všude slavila úspěchy. Na konci koncertů zpívala českou národní hymnu Kde domov můj, kde vlast je má…, čímž vyjadřovala na svých vystoupeních národní manifest.
 
Svůj poslední koncert Londýně Ema Destinová zazpívala v roce 1928 v Londýně u příležitosti 10. výročí vzniku České republiky. Kvůli těžké nemoci ukončila svou pěveckou kariéru ve svých šestatřiceti letech. V povědomí diváků „Božská Ema“ (tak se ostatně jmenoval i film, který byl o ní natočen), zůstává dodnes.
 
Odstěhovala se na svůj zámek ve Stráži nad Nežárkou a jen příležitostně zpívala na koncertech a věnovala se vyučování zpěvu.
 
V Československu byla oslavována a ctěna jako národní hrdinka.  Její repertoár čítal více než 80 velkých operních rolí.
 
 Ema Destinnová zemřela během operace očí 28. ledna 1930 v Českých Budějovicích. Na její poslední cestě na hřbitov českých velikánů na Vyšehradě se s ní přišlo rozloučit velké množství lidí. Její jméno dodnes nesou školy, ulice, festivaly, nadace, kluby a dokonce i planetka mezi Zemí a Marsem.
 
více ze společnosti >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]