ProfilyAstrid Lindgrenová (14.11.1907 – 28.1.2002)

 

 
Astrid Anna Emilia Ericssonová byla velmi úspěšná švédská autorka knih pro děti. Mimo příběhy pro děti psala i romány, povídky, divadelní hry, poezii, filmové a divadelní scénáře. Její knihy byly přeloženy do 70 jazyků ve více než 100 zemích po celém světě. V roce 1958 jí byla udělena Cena Hanse Christiana Andersena, která je považována za nejvyšší možné ocenění autorů dětských knih.

 

Astrid Lindgrenová se narodila do rodiny farmáře ve vesnici Vimmerby ve Švédsku, kde prožila dětství a mládí. Její dětství ji inspirovalo k napsání mnoha knih.
V roce 1923 začala pracovat v místním tisku, ale za dva roky otěhotněla s ženatým kolegou kvůli tlaku okolí (nemanželské dítě se ženáčem se tehdejší puritánské společnosti nezamloubalo) tak musela odejít z domova. Svého syna Larse, který se narodil 4. prosince 1926, byla nucena dát do pěstounské péče.
 
Poté odjela do Stockholmu. Zde absolvovala školu pro sekretářky a dostala práci v advokátní kanceláři. Po svatbě, v dubnu 1931  si mohla zpět vzít syna. 21. května 1934 se jí narodila dcera Karin. Dětem vypravovala vymyšlené pohádky, které si postupně zapisovala. Tak vznikla i její nejslavnější kniha Pipi, dlouhá punčocha.
 
Od roku 1937 pracovala jako stenografka pro švédského profesora kriminalistiky Tato práce ji inspirovala k románům o Kalle Blomkvistovi.
 
Kromě knih pro děti psala Astrid Lindgrenová i romány, povídky, divadelní hry a scénáře.Podle jejích knih bylo natočeno přes čtyřicet filmů. Její knihy byly přeloženy do šesti desítek jazyků. Astrid Lindgrenová aktivně podporovala dětská a zvířecí práva, stejně jako práva menšin. Za tuto činnost jí byla v roce 1993 udělena Right Livelihood Award.
 
V roce 2002, krátce po její smrti švédská vláda zavedla Cenu Astrid Lindgrenové pro spisovatele dětské literatury.
 
více ze společnosti >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]